Pro radnice, které nemají schválený rozpočet, to znamená určité komplikace. Nesmí například uzavírat dlouhodobé smluvní vztahy nebo začínat nové investiční akce. Mohou také měsíčně utratit pouze takový obnos, který odpovídá jedné dvanáctině letošního rozpočtu. Většinu investic ale mají často radnice naplánovány až na léto a provizorium pro ně tak výrazné potíže neznamená.

Zastupitelstvo hlavního města rozpočet na příští rok posvětilo 29. listopadu, tedy dříve než byl schválen státní rozpočet. Rozpočet Prahy počítá s výdaji 44,3 miliardy korun a příjmy 35,7 miliardy korun. Rozdíl město pokryje mimo jiné z převodů z minulých let.

Bude se šetřit

Rozpočet určuje také to, kolik peněz od hlavního města dostanou jednotlivé radnice. Hlavní město, které se už několik let potýká s poklesem daňových příjmů, tyto dotace pro městské části stejně jako před rokem snížilo. Očekává se, že kvůli tomu budou šetřit i jednotlivé radnice, které ale se snížením o zhruba 4,5 procenta nesouhlasily.

Jako první schválila rozpočet na příští rok Praha 6. Počítá s příjmy 597,8 milionu korun a výdaji ve výši 924,5 milionu korun. Rozdíl ve výši skoro 327 milionů pokryjí především úspory hospodaření z minulých let. Rozpočet na 2013 je ale zhruba o 185 milionů vyšší než schválený rozpočet na letošek. Radnice do hospodaření zapojí více prostředků z úspor z minulých let.

Asi o 20 milionů vyšší rozpočet plánuje i Praha 1, která bude hospodařit s částkou zhruba 771,6 milionu korun. Naopak Praha 3 bude mít rozpočet ve srovnání s letoškem asi o 160 milionů nižší. Očekává příjmy ve výši 908,1 milionu korun a výdaje 998,61 milionu korun. Zhruba devadesátimilionový rozdíl pokryje radnice ze zůstatků z minulých let.