Vetchý pro projekt vybírá sportovce, mezi které na základě hlasování veřejnosti přerozdělí fond milion korun. Mezi šest finalistů letošního ročníku patří moderní pětibojař Marek Grycz, dráhový cyklista Jiří Janošek, kanoista Matyáš Lhota, fotbalistka Ľudmila Maťavková, běžkyně Michaela Pešková a triatlonistka Simona Šimůnková.

Musel se odnaučit hrát fotbal

Vetchý si této aktivity váží. „Když jsem se kajakáře Vavřince Hradílka zeptal, co by pro něj znamenalo dostat navíc 150 tisíc korun, odpověděl mi, že mu to v podstatě zaplatí přípravu v zahraničí. Takže vím, že pro nominované je motivací nejenom to, že byli vybráni, ale je v tom i pro ně naprosto nepřehlédnutelný ekonomický efekt," uvedl.

Vetchý s nadsázkou se říká, že mezi jeho nejlepší herecké výkony patří fotbalové scény z filmu Báječná léta pod psa, kde ztvárnil postavu nešikovného antifotbalisty. 

„Aby na mně při natáčení nebylo vidět, že jsem fotbal přece jenom trochu hrál, pozvali na natáčení metodika z fotbalového svazu, a s jeho pomocí se mi podařilo dosáhnout takové disharmonie pohybu, že jsem se u toho i několikrát zranil. Když jsem měl po uvedení filmu mistrovský zápas, první co jsem slyšel, bylo: ´Hele to je to kopyto!´", řekl novinářům herec, který se v minulosti prosadil v několika sportech. Věnoval se plavání, atletice a zejména judu a dalším bojovým sportům, k nimž jako doplněk přidal fotbal, volejbal, nohejbal a další.

Svaly se v českém filmu nenosí

Vetchý ale nemá pocit, že by mu sport nějak usnadnil uměleckou kariéru. „Mít svaly je v českém kontextu ne úplně patřičné a často to působí spíš jako cosi determinujícího či diskvalifikujícího. A to samozřejmě už i při samotném obsazování. Honza Svěrák mě několik měsíců před natáčením filmu Po strništi bos žádal a to zcela oprávněně, abych zhubl a působil křehčeji a zranitelněji," uvedl Vetchý.

Vetchý je členem pražského Činoherního klubu, je možné ho vidět i v pražském divadle Palace. V posledním roce se objevil na obrazovkách České televize jako major Kozák v seriálu Případy 1. oddělení. Hraje také v právě uváděném distribučním snímku Bezva ženská na krku a 3. listopadu se objeví v kinech v romantickém filmu Pohádky pro Emu.

Čtěte také: Iveta Halbichová: Skromný návrat příliš hodné holky