Hlasujte pro ni na internetu!

Může to vypadat jako úsměvná věc, ale vněkterých městech ji berou velmi vážně. Do konce února se na webové stránce www.monopoly.com hlasuje opodobě nového hracího plánu.

Ze šedesáti osmi navržených měst se jich dvacítka objeví ve hře. Zatím vede Montreal před Kapským městem, Rigou, Paříží a Istanbulem. Praha je dvaatřicátá, mezi Vídní a Moskvou. Pořadí se ale často mění, výrazně jej ovlivňují ikampaně jednotlivých měst. „Vyzýváme lidi, aby hlasovali, málokdo si tu dovede představit světovou verzi téhle hry bez účasti skotského hlavního města,“ řekl BBC Tom Buchanan změstské rady skotského Edinburghu.

Mohutné kampaně probíhají hlavně vanglicky mluvících zemích, kde má hra největší tradici. „Je to pro nás fantastická šance,“ prohlásila Kathrin Macdonaldová ze skotské vládní organizace Visit Scottland, která chce prosazením Edinburghu přispět květšímu zájmu turistů.

Například Britové hlasují pro svá města vehementněji než pro politiky vnedávných komunálních volbách. VNew Yorku zase proběhla velkolepá show na Times Square, kde hlasování oficiálně odstartovala modelka Rachel Hunterová.

Podle odborníků může přítomnost na prestižním plánu skutečně přispět květšímu zájmu turistů. „Přítomnost vtakové hře by byla pro Prahu jako turisticky atraktivní město velmi užitečná,“ uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Význam hlasování ovšem podle něj pro turistickou návštěvnost Prahy vbudoucích letech nijak zásadní není. „Přítomnost či nepřítomnost ve hře nemůže pořadím turistických destinací nijak významně zamíchat,“ řekl Okamura.

Pražský magistrát se proto do propagace internetového hlasování pouštět nehodlá. „Nijak se do toho nezapojujeme,“ uvedl mluvčí magistrátu JiříWolf.

Do elitní dvacítky by české hlavní město potřebovalo získat několik tisíc hlasů, momentálně má 1.3procent celkového počtu hlasů a dvacáté Tokio má procenta2.

Přestože konečné pořadí měst se lidé dozvědí už prvního března, zahrát si ji budou moci nejdříve na podzim.„Na český trh by měla hra jít koncem září nebo začátkem října, několik měsíců bude totiž trvat, než se vyrobí,“ sdělila Anna Poláková zfirmy Hasbro, která hru vyrábí.