První pikniková místa se v pražské přírodě objevila v roce 2009, od té doby jejich počet rok od roku roste. Dnes už nechybí téměř v žádné městské části. Nově je možné opéct si špekáček nebo zeleninu také v Ekocentru Prales ve Kbelích. Jde o desáté piknikové stanoviště, které mají pod správou Lesy hl. m. Prahy.

 Praha na grilu.
OBRAZEM: Praha na grilu

Kromě Štvanice jsou pikniková stanoviště ve Stromovce 

Na místě se nachází veškeré zázemí, které člověk k táboráku potřebuje ohniště, lavičky i dřevník. Mluvčí pražských lesů Petra Fišerová ovšem doporučuje na dodávku lesníků nespoléhat. „Vždy lidem radíme, aby si brali vlastní dříví, ne vždy tam totiž musí být. Lesníci ho doplňují spíš příležitostně, když dělají v okolí zásek,“ říká.

Od letoška je dovoleno uspořádat piknik u otevřeného ohně také na Štvanici. „Zatím je to spíš provizorní věc, ale funkční. Jsou tam klády na posezení a prostor pro táborák. Zajištěna je i dodávka dřeva,“ uvedl místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský. Tato novinka souvisí se snahou Prahy 7 oživit dlouho zanedbávaný ostrov pod rušným Hlávkovým mostem. Podle Mirovského se osvědčila. Lidé táborák využívají a zatím se nestalo, že by po sobě nechali nepořádek. Přesto se budování dalších podobných míst v sedmé městské části nechystá. Kromě Štvanice jsou tři pikniková stanoviště také ve Stromovce a na Výstavišti.

Ve dvě odpoledne už místo neseženete 

Celkem si lze v současnosti rozdělat oheň ve volné přírodě na více než dvou desítkách místech. Většina z nich je vybavena ohništěm, sezením a odpadkovými koši. V některých případech je k dispozici také gril. Například na Parukářce v Praze 3 jich mají k dispozici hned šest v kvalitním litinovém provedení. Jednu z nejkrásnějších a nejlépe vybavených ploch pro grilování tam od loňska provozuje radnice Prahy 3.

„Zájem lidí je obrovský a neustává. Když se sem vypravíte ve dvě nebo ve tři hodiny, tak už většinou místo neseženete,“ komentuje oblibu těchto ploch předseda občanského sdružení Parukářka Lubomír Soudek. Podle něj je obrovskou výhodou parku zajištěná tekoucí voda.

Výstaviště. Ilustrační foto.
Praha opraví vstupní bránu Výstaviště a vytvoří griloviště

Je nutné dodržovat návštěvnický řád

Pikniková místa na Parukářce, stejně jako na dalších územích, jsou volně přístupná, není tu žádný správce (s výjimkou Přístavu v Karlíně), a tedy ani není možné si místo předem zarezervovat.

Nutné je ovšem dodržovat návštěvnický řád, který návštěvník zpravidla najde na informační ceduli u stanoviště a respektovat časové rozmezí od 8 hodin do 23 hodin. V případě vysokých teplot a dlouhodobého sucha se provoz ohniště omezuje. Mimo označená území je rozdělávání ohně v přírodě zakázáno.

Ilustrační foto.
Praha griluje v parcích. Brzy snad i na ulicích

Kam jít v Praze grilovat s přáteli? Infografika.Zdroj: Redakce