Vendelín měl vokamžiku, kdy se dostal do nemocnice tělesnou teplotu 25stupňů a lékaři se obávali, že takto nízká teplota mohla zanechat stopy na jeho mozku. Za stav těžkého podchlazení je totiž považována teplota 30až 35stupňů Celsia. Tyto obavy se ale podle Martiny Štanclové nenaplnily: „Byly provedeny veškeré testy a miminko je zcela zdravé.“

Úředně zatím miminko nemá žádné jméno. Jméno Vendelín Čtvrtek je vlastně jen přezdívkou, kterou chlapečkovi daly sestřičky zThomayerovi nemocnice. „Ojménu musí rozhodnout soud“, uvedla matrikářka Martina Jáchymová zmatriky, pod níž „nalezenec“ spadá. „My jsme zatím podnět ksoudu nedávali, protože nemáme všechny potřebné podklady, ale přidělení úředního jména běží nezávisle na tom, zda čeká miminko na adoptivní rodiče či nikoliv. Ti pak mohou dítěti úředně přidělené jméno změnit,“ doplnila matrikářka. Podle Jáchymové je nicméně pravděpodobné, že úředně přiděleným jménem, bude vtomto případě právě Vendelín.

Třináctého února Vendelínovi vyprší lhůta, kdy se oněj mohou přihlásit biologičtí rodiče. Pak už může být chlapeček svěřen do péče už nyní typovaných adoptivníchrodin.

Pro bezdomovce, který Vendelína vkontejneru na odpadky našel může záchrana novorozeněte znamenat nový začátek života. „Pokud je člověk schopen takového činu, znamená to, že je vněm mnoho dobrého, a proto si zaslouží pomoc,“ uvedl před časem pražský primátor Pavel Bém stím, že pražská radnice podá bezdomovci pomocnou ruku pro důstojný návrat do společnosti. Připomeňme, že bezdomovec se téměř půlhodiny marně pokoušel přimět kolemjdoucí zavolat zmobilního telefonu pomoc pro miminko vpopelnic, a to vokamžiku, kdy oživotu malého chlapečka rozhodovaly právě už jen minuty.