Obecní byty v Praze.Přesně 1367 bytů, v nichž žije téměř 80 tisíc lidí, má nyní ve vlastnictví Praha 11. Vedení radnice se rozhodlo, že dokončí privatizaci tam, kde již začala, ale další jednotky už neprodá.

„Městské části zůstanou k dispozici byty pro obyvatele Jižního Města, kteří se přechodně nacházejí ve složité bytové situaci, nebo pro osoby zastávající strategicky potřebné profese, například učitele, lékaře, hasiče či policisty,“ odůvodnil rozhodnutí místostarosta Ondřej Prokop.

Doplnil, že nájem považuje za výhodnější i z hlediska ekonomiky. „Na rozdíl od jednorázového zisku z prodeje zajistí pronájem obecních bytů městské části pravidelný, dlouhodobý příjem,“ pronesl Prokop.

Rozhodující datum: 13. září

Jako rozhodující datum stanovili zastupitelé 13. září. Kdo podal žádost o odkup do tohoto dne, tomu radnice ještě vyhoví. Jižní Město přitom není prvním obvodem, který prodej bytů zastavil. V minulosti tak učinily třeba Prahy 6 a 7.

Víc než stotisícová šestka vlastní aktuálně 1499 bytů. Podle mluvčího Ondřeje Šrámka se nacházejí v domech, které radnice pro prodej nevybrala, nebo nájemníci neměli o koupi zájem. „Poslední privatizační vlna proběhla v roce 2012 a týkala se 560 bytů,“ doplnil Šrámek.

Sousední sedmička vlastní 640 bytů. Prodej zastavila v minulém volebním období a naopak se snaží další jednotky získat, například půdními vestavbami. „Většina volných bytů je zařazována do systému podporovaného bydlení, pod který spadají sociální byty, azylové bydlení či byty s pečovatelskou službou,“ řekl místostarosta Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš.

Kvůli privatizační stopce se rozhořel na jaře spor i v magistrátní koalici. Město nyní vlastní necelých osm tisíc bytů a Piráti chtěli jejich prodej zcela zastavit. Nakonec se politici dohodli, že pustí ještě zhruba 600 bytů, kde už je privatizace rozjednaná, a zbytek si ponechají.

Prodej bytových jednotek nájemníkům bude zřejmě letos dokončen ve druhé městské části. V současnosti má radnice tři tisíce bytů, další vlnu privatizace už neplánuje. „Maximálně prodej volných jednotek formou aukce,“ zmínila Martina Klapalová z úřadu Prahy 2.

Levná cesta k bydlení

Podobně bude postupovat i Praha 4. Plánuje dát na trh pouze jednotlivé byty v domech, v nichž už v minulosti většinu odkoupili nájemníci.

Praha má přibližně 31 tisíc obecních bytů, což je zhruba pět procent bytového fondu v metropoli. Čtvrtinu vlastní magistrát, se zbytkem hospodaří městské části. Největší privatizační vlny probíhaly v Praze v letech na přelomu milénia. Desetitisíce rodin díky tomu získaly do vlastnictví byt, obvykle výrazně levněji, než kdyby obdobný koupily volně na trhu. Například v roce 2007 se cena privatizovaných bytů pohybovala od pěti do deseti tisíc korun za metr čtvereční. Nynější tržní cena čtverečního metru je asi sto tisíc Kč.