E-knihy, dotykové tabule či prezentace knih různých žánrů. To všechno je k vidění na 17. ročníku mezinárodního veletrhu Svět knihy Praha 2011, který se koná od čtvrtka do neděle v Průmyslovém paláci na Výstavišti.

Asi mnoho z nás má v živé paměti, s jakou nelibostí jsme museli mazat tabule. Učitel či učitelka psali jako šílení na tabuli, která se musela několikrát denně umývat. Některým žákům pražských škol však tyto povinnosti odpadají – díky interaktivním tabulím. V rámci projektu Vzdělání 21 je šest pražských škol zapojeno do experimentu, ve kterém žáci jedné třídy využívají netbooky, ve kterých mají nahrané interaktivní učebnice, žáci druhé třídy mají klasické učebnice. „Z výsledků, které zatím máme, se jasně ukazuje, že děti, které využívají ke studiu netbooky, mají k učení větší motivaci a více je to baví. A je to zřejmé – mapky, videa či jiné názorné ilustrace v grafické podobě si děti zapamatují spíše než jen nudné texty v klasických učebnicích,“ vysvětlil princip vzdělávání pro 21. století odborný konzultant Jiří Havlík.

Interaktivní tabule

close zoom_in O tom, že děti tento způsob baví, ví své i další vystavovatel. „Je prokázáno, že pokud děti něco baví, jsou ochotni tomu věnovat pozornost. Interaktivní tabule, které využíváme hlavně v oblasti jazykového vzdělávání, se osvědčily jako skvělý způsob, jak si lépe a rychleji osvojit cizí jazyk,“ řekl Pražskému deníku obchodní zástupce Tomáš Němý. „Jako dříve existovaly například matematické třídy, nyní vznikají již na prvních stupních – a mnohdy hned od prvních tříd – jazykové třídy, ve kterých téměř nikde nechybí tyto dotykové tabule. Jsou uživatelsky příjemné jak pro učitele, tak i pro žáky,“ doplnil Němý. Problém je podle něj ale v ceně. Jedna interaktivní tabule stojí kolem sto dvaceti tisíc. A to je pro mnohé školy příliš vysoká částka. „Nové technologie sice něco stojí, ale stát by si měl uvědomit, že se mu tato investice dlouhodobě vyplatí v podobě vzdělaných lidí. Na vzdělání se zkrátka nevyplatí šetřit,“ zhodnotil Jiří Havlík.

Až do neděle tak mají návštěvníci veletrhu Svět knihy Praha 2011 možnost seznámit se osobně s technickými novinkami používanými jak při výuce na základních školách, tak i při výuce cizích jazyků. Na své si však přijdou i čtenáři klasických knih, kteří mohou navštívit autogramiády slavných autorů či se seznámit s literaturou arabských zemí, která je na letošním ročníku prezentována.

„Celá vaše knihovna se vám vejde do jedné krabičky,“ říká pro Pražský deník Viktor Horel, dovozce elektronických čteček

E-knihy jsou u nás čím dál oblíbenější. I proto se pořadatelé knižního veletrhu rozhodli věnovat této tématice poprvé speciální prostor a otevřeli pavilon Svět e-knih.

Co je to čtečka a na jakém principu funguje?
Čtečka elektronických knih je zařízení, které má velký displej a používá speciální technologii – tzv. elektronický inkoust. Displej u takovéto čtečky s elektronickým inkoustem nemá podsvícení.

close zoom_in Pokud nemá podsvícení, znamená to, že nekazí oči?
Přesně tak. Při dlouhodobém čtení opravdu nekazí oči. Dalším výhodou je, že je perfektně čitelný na denním světle.

Jak dlouho vydrží čtečka bez proudu?
Výdrž baterie se počítá na týdny. Při každodenním čtení vydrží čtečka dva až čtyři týdny bez napájení.

Odkud se k nám do České republiky tato zařízení dostala?
Nevím, kde přesně čtečky vznikly, ale každopádně největším propagátorem těchto zařízení se stal americký Amazon, což je aktuálně největší knihkupectví na světě.

Pro koho jsou čtečky určeny? Jaká věková skupina má o ně největší zájem?
Obecně se dá říci, že jsou čtečky určeny téměř pro každého. Svůj obsah si tam najdou jak děti, tak mladí lidé. Odborně zaměření lidé si zde mohou číst technickou literaturu a všechny věkové skupiny, které to zajímá, si mohou přečíst nepřeberné množství beletrie.

Kolik knih se řádově vejde do jedné čtečky?
Do jednoho zařízení se dají nahrát stovky až tisíce elektronických knih. Pro lepší představu – v jedné čtečce, jejíž váha se pohybuje kolem dvě stě gramů, se vám vejde celá vaše knihovna.

Jakým způsobem funguje přenos dat z knižní podoby do té elektronické?
V dnešní době už autoři, nakladatelé a vydavatelé mají všechny knihy v elektronické podobě ještě před vlastním tiskem. Tyto elektronické soubory se pak pouze speciálně upraví pro to, aby je dokázaly přečíst elektronické čtečky.

Jak velký prostor zabere ve čtečce jedna kniha?

Jelikož jsou soubory textové, nejedná se o žádné velké číslo. Pokud bychom se bavili například o beletrii, kde většinou nejsou žádné grafické prvky, tak jedna kniha zabírá jeden až dva mega byte.

Za kolik peněz se dá čtečka pořídit?
Nejlevnější čtečky začínají na ceně okolo tří tisíc korun. Dále je to cenově odstupňované podle výbavy, modelu, velikosti displeje a dalších parametrů.

VERONIKA VALENTOVÁ