Na místě je asi 80 vystavovatelů, z nichž zhruba polovina dorazila ze zahraničí, jmenovitě z Německa, Francie, Polska, Rakouska či Belgie. „Oni vědí, že tady dobře prodají a návštěvníci vědí, že tady najdou vystavovatele, kteří mají materiál z oblastí, ze kterých se na našem trhu předměty běžně koupit nedají,“ popsal pořadatel Jindřich Jirásek. Páteční účast odhaduje na 500 lidí, během dvou výstavních dní očekává na dva tisíce návštěvníků.
Sběratelé i investoři
Vzhledem k velkému zájmu o účast museli organizátoři zabrat ještě část hotelové restaurace. Podle Jiráska se v okolních zemích větší sběratelský veletrh, než je tento, nepořádá. Pouze v Německu občas probíhají velké veletrhy, ty jsou ale specializované například pouze na mince či známky.
Předměty se v hotelu Olympik nevyměňují, pouze se kupuje a prodává.
„Okolo 60 až 70 procent návštěvníků tvoří sběratelé, ostatní jsou investoři, kteří primárně nesbírají, ale koukají, do čeho by uložili peníze,“ vysvětluje Jirásek.
„Narůstá inflace, panuje nejistota ohledně války na Ukrajině a covidu, prodává se všechno. Věci musí být ve velmi dobré kvalitě, hodnotné jsou, pokud jsou vydané v nějakém omezeném množství,“ popisuje.
Bezplatné ocenění
Dle jeho slov jsou nyní hodně populární sběratelské bankovky, takzvané fantaskní bankovky, zobrazující například známou postavu z filmu, auto či pamětihodnost. Jsou totiž cenově poměrně dostupné a je možné tuto sbírku neustále rozšiřovat.
Nejhodnotnější sbírku či předmět ale nelze určit, jelikož se nejedná o výstavu, nýbrž o veletrh a na prodej jsou tu tisíce věcí. Velkou hodnotu však mohou mít zlaté mince či vzácné známky z předválečné doby.
Na místě je samozřejmě přítomný Svaz českých filatelistů a Česká numismatická společnost a je možné si u nich nechat bezplatně ocenit například sbírky známek po dědečkovi.
Oceňování a posuzování starožitností a uměleckých děl zde mají na starost odborníci z firmy Antik Kureš.
Nechybí ani autogramiády výtvarníků
Česká pošta v pátek na akci vystavovala a prodávala poštovní známku s modelem sportovního vozu Wikov 7/28. Na místě rozdával autogramy její tvůrce, automobilový výtvarník Jiří Rameš. Kromě něj zde bylo možné potkat například výtvarníky, kteří se podíleli na vzniku unikátního sešitku vlastních známek Pravěk v Čechách. Konkrétně šlo o Petra Modlitbu, Vladimíra Rimbala, Jiřího Svobodu, Jiřího (George) Teichmanna a Arnošta Hanáka.
Sběratelský veletrh pořádá třikrát do roka organizace Double Impact, na jaře a před Vánoci se koná v Olympiku a v září v Letňanech, kam chodí dokonce až desetitisíce lidí.
Veletrh nabízí řadu doprovodných akcí, do prodeje je naplánována sběratelská bankovka ze série Zlatá sbírka Václava Zapadlíka, tentokrát s automobilem Rolls–Royce Phantom III z roku 1938. Na příležitostné přepážce České pošty pak bude možné získat poštovní razítko s motivem jediného českého dinosaura s názvem „burianosaurus augustai“.