Veletrh, který se letos konal v Praze popáté (a loni v Brně již poosmnácté), totiž nabídl možnost výběru ze studia více než 3000 studijních oborů na 156 univerzitách, vysokých a vyšších odborných školách a 232 fakultách.

Veletrh byl určen především studentům třetích a čtvrtých ročníků středních škol, kteří hledají možnost dalšího studia po maturitě, a také zájemcům o celoživotní vzdělávání. „V tomto případě jde nejčastěji o manažerské studium uzavřené titulem MBA (Master of Business Administration), nebo rozšiřování kvalifikace vysokoškoláků z důvodu technologického vývoje, zvyšování jazykové kvalifikace a podobně,“ řekl Deníku Pavel Mikula z pořadatelské organizace MP-Soft. Nejznámějším příkladem celoživotního vzdělávání jsou lékaři, kteří by se bez dalšího zdokonalování ve svém oboru neobešli.

Studium v zahraničí? Dnes téměř běžné

Zatímco před listopadem 1989 bylo studium v zahraničí spíše něčím výjimečným a omezovalo se – až na řídké výjimky – jen na tzv. socialistické země, dnes je účast v zahraničních studijních výměnách velmi častá a stává se téměř pravidlem. „V rámci EU si země mezi sebou vyměňují studenty, jednotlivé univerzity na to uzavírají smlouvy,“ vysvětluje Pavel Mikula. Studium v zemích mimo EU je individuální záležitostí, ale jednotlivé země je podporují. Například Kanada, která měla nad letošním veletrhem patronát, umožňuje studentům nejméně roční pobyty v rámci programu Studium a práce v zahraničí. Kanadský stát program podporuje tím, že zajišťuje studium a zároveň i práci, díky níž si zájemci na studium vydělají.

Výměnné programy v rámci EU jsou většinou neplacené, studenti si platí jen životní náklady. Existuje samozřejmě možnost absolvování kompletního studia v zahraničí, ale pak jde vždy o placené studium. K vyhledání takového studia lze využít nabídky specializovaných zahraničních institucí, například francouzské Campus France, německého Goethe Institutu či americké Albright Commission.

Jistí i váhající

Na veletrh se mohli studenti předem registrovat, což jim zajistilo místo v doprovodném programu a brožuru k možnostem pomaturitního studia. „Obvykle se registruje tak asi třetina studentů, takže po oba dny přišlo čtyři až pět tisíc zájemců,“ odhaduje návštěvnost Pavel Mikula.

Studenti procházeli dva Křižíkovy pavilony, v nichž byl veletrh umístěn, jednotlivě i ve skupinkách, někteří těkali po celé ploše, jiní s jistotou zamířili ke konkrétním stánkům a požadovali určité informace. O odpovědném přístupu ke vzdělání svědčí zejména zájem těch, kteří maturují až napřesrok, ale již nyní se zajímají nejen o možnosti budoucího studia, ale i budoucího uplatnění v praxi. Ti mají potom dostatek času na kvalitní a nikoliv spíše náhodný výběr.

Zajímavým doplňkem letošního veletrhu byla i expozice internetového portálu nabízejícího volná pracovní místa, který právě v těchto dnech doplnil své služby o nabídku studia na vysokých školách a dalšího vzdělávání, pro ty, kdo si chtějí či potřebují rozšířit kvalifikaci.

Pro ty, kteří veletrh navštívit nestihli, se nabízí možnost informovat se na webových stránkách www.gaudeamus.cz , kde získají řadu užitečných informací z nabídky jednotlivých škol, včetně zahraničních. Na tomto portálu je také ke stažení kompletní katalog vystavujících subjektů z veletrhu, který je podle slov Pavla Mikuly dokonce obsáhlejší než jeho tištěná podoba.