Podle organizátorů bude patrně největším lákadlem nový mechanický hlavolam profesora Ernö Rubika, který se stává stejným šlágrem jako jeho kostka v 80. letech minulého století. Užijí si ale i rodiny dávající přednost společenským hrám.

„Letošní ročník přináší řadu novinek. Kromě toho, že jsme výstavu přemístili do reprezentačních prostor, bude hlavolamů ještě více a budou záludnější,“ řekl za pořadatele Pavel Hofrichter.

Mistrovství ČR ve skládání kostky

Výstavu podle něj v sobotu doprovodí mistrovství ČR ve skládání Rubikovy kostky, kterého se může zúčastnit kdokoliv bude chtít.

„Světový rekord ve složení Rubikovy kostky je 7,08 sekundy. Náš nejlepší reprezentat je kolem 50. místa ve světě. My samozřejmě nepředpokládáme, že by se pokořovali světové rekordy, ale nejlepší by to do minuty stihnout mohl,“ prohlásil odborný garant výstavy a zároveň sběratel hlavolamů a matematik Jaroslav Flejberk. Podle něj se už soutěží ve skládání Rubikovy kostky také nohama anebo se zavázanýma očima.

Novinka profesora Rubika

Ti, kteří dávají přednost novince, si mohou otestovat kosmicky vyhlížející hlavolam Rubik’s 360, k jehož vyřešení není zapotřeba jen zručnost, ale také bystré myšlení a logika.

„Prozradím jen to, že je vyřešení založeno na gravitaci. Někdo už hlavolam vyluštil, ale na čas to nebylo,“ poznamenala Hana Nešvarová ze společnosti DinoToys.

Na veletrhu se představí rovněž hry, s nimiž se zájemci budou moci vydat například do afrického národního parku Serengeti, do mořských hlubin anebo do detektivky, ve které je padesát zápletek, jednatřicet zločinů, devětačtyřicet mrtvých těl a jedno otrávené jídlo.

Seznamte se s ambigramy

Organizátoři doporučují zároveň nepřehlédnout výstavu ambigramů. To jsou typografické artformy písma, které umožňují číst napsaný text nejen v normálním směru, ale také zrcadlově, otočený o 180 stupňů nebo odzadu dopředu.

Ambigram může být z jiného úhlu pohledu stejné slovo jako z pohledu normálního, nebo může naopak znamenat něco úplně odlišného.

Hry si můžete zahrát, ale i koupit

Návštěvníci mohou na výstavu v Novoměstské radnici přijít dnes a v pátek od osmi do osmnácti hodin. V sobotu a v neděli bude otevřeno od deseti do osmnácti hodin. Vstupné je 70 korun, snížené činí 50 korun. Rodiny zaplatí 150 korun.

Více informací o výstavě a doprovodných akcích lze nalézt na internetové stránce www.hryahlavolamy.cz. Návštěvníci nepochybně ocení to, že všechny hry si už tradičně budou moci na místě nejen vyzkoušet, ale i koupit.

Doprovodný program

-1. otevřené mistrovství ČR ve skládání Rubikovy kostky
Kvalifikace ve čtvrtek a v pátek od deseti do šestnácti hodin, finále pak v sobotu ve 15 hodin.
-Šachová simultánka ve čtvrtek ve 14 hodin
-Tradiční setkání sběratelů hlavolamů v „Síni sběratelů“ v sobotu
-Přednáška na téma „Matematika vážně i nevážně“ uznávaného sběratele hlavolamů Jaroslava Flejberka