„Zažili jsme sice už horší časy, ale letos situace začíná být kritická,“ uvedla specialistka zahrad a parků Magistrátu hlavního města Prahy Václava Čermáková. Špatný stav je vidět například na lípách na Karlově náměstí. Ze sucha a horka jim opadává listí. „Nejhůře situaci snášejí typické české listnáče,“ dodala Čermáková. Nejlépe se naopak s vysokými teplotami srovnávají středozemské rostliny, například platany. Špatně na tom je také zeleň v Letenských sadech.

Sucho ohrožuje i pražské lesy

„Pokud je horko, lze u půdy naměřit i přes 70 stupňů Celsia,“ dodala Čermáková. Podle ní bylo podobné sucho v roce 2003, kdy magistrát obnovoval Stromovku. „Tehdy se nám trávník dařilo vysadit jen velmi obtížně,“ dodala Čermáková. Sucho se však podepisuje také na pražských lesích. „Letošní rok je mimořádný tím, že vysoké teploty začaly dříve, než je obvyklé,“ uvedl za Lesy hlavního města Prahy vedoucí střediska Lesy Zdeněk Rérych. Usychají především stromy vysazené vletech 2006 a 2007. „Zatím odhadujeme ztráty o 30 až 40 procent vyšší než loni,“ dodal.

Vysázený porost schne například v Běchovicích, kde Lesy hlavního města Prahy pro magistrát osazovaly část pole, kde byl založen lesopark Vinice. Lesníci zde zatím zaznamenali až poloviční úbytek. Usychání se projevuje také na výsadbě nových dubů, modřínů, habrů a lip v Krčském lese. Usychají však i starší, oslabené smrky. „Nejde jen o působení sucha, ale také o vliv škodlivých látek v ovzduší,“ dodal Rérych.

Úlevou by pro rostliny mohlo být ochlazení, a především pozvolný déšť či dlouhodobé mlžení rostlin a půdy. „Samotné zavlažování příliš účinné není, protože jde jen o dočasné ochlazení a rostliny opět spaluje horký vzduch,“ uvedla ohledně parkové zeleně Čermáková. Lépe podle ní přečkají vedra a sucha také rostliny, které vytvářejí scelenou zelenou plochu, protože si dokáží vzájemně stínit.