Praha má kvůli údajně nevýhodným smlouvám z minulosti s opencard dlouhodobé problémy. Praha schválila také lhůtu, po které může odblokovat a znovu využít licence k nepoužívaným opencard. Dopravní podnik (DPP) podle mluvčího Jiřího Štábla nebude mít s vydáváním kuponů problémy.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) minulý týden uvedla, že město se případným zavedením papírových kuponů chce vyhnout situaci, že by muselo pod časovým tlakem kupovat licence nové. Město jich má nakoupeno 1,27 milionu, nyní mu jich zbývá jen necelých pět tisíc volných.

Čtěte také: Papírové kupony na MHD jsou jen záložní řešení, uvedla Krnáčová

O zavedení kuponů byl podle dokumentu již informován dopravní podnik (DPP) a regionální organizátor dopravy Ropid. Mají připravit technologickou podporu a informační kampaň. Materiál připouští, že pokud by to DPP a Ropid zvládly rychleji, mohou být kupony tištěny dříve než v březnu.

DPP nebude mít se zavedením kuponů podle mluvčího Štábla problémy. „Vydávání papírových kuponů funguje bezproblémově v současnosti pro studenty a také pro pásmový provoz pražské integrované dopravy. Pro DPP tedy úterní rozhodnutí rady nepředstavuje výraznější komplikace," uvedl. Zástupci DPP, Ropid a města podle Štábla projednají konkrétní úkoly a harmonogram dalšího postupu. Dotisk kuponů vyjde podnik ročně na 2,4 milionu korun.

Martin Opatrný, mluvčí firmy eMoneyServices (EMS), která vlastní opencard, ale už v pátek řekl, že garantovat případný souběh obou systémů bez dohody s EMS není možné.

Sedmdesát tisíc nevyužívaných karet

Praha kvůli potřebě nových licencí v úterý rovněž zkrátila lhůtu, po které může odblokovat a znovu využít licence ke ztraceným či odcizených opencard – nevyužívaných karet je nyní asi 70 tisíc. Lhůta se zkrátí ze tří na dva měsíce. Město také zruší automatické prodlužování platnosti karet o dva roky.

Návrat ke kuponům kritizují opoziční zastupitelé. „Současné vedení vrací Prahu o deset let zpět. Nechápu, jak je možné, že nová ráda nemá kompetentního radního, který by se IT a opencard věnoval prioritně, a místo toho ji nechává v gesci opozičním zastupitelům z České pirátské strany, kteří jsou odborníky na IT asi proto, že rádi stahují ilegálně filmy," uvedl předseda pražské ODS a zastupitel Filip Humplík.

Situaci kolem projektu opencard, který Prahu vyšel nejméně na 1,35 miliardy korun, bez výsledku řešilo již několik politických reprezentací. Sama primátorka po říjnových volbách tvrdila, že řešení situace představí do Vánoc. Koalice ale dosud žádné nepředložila.

V úterý Krnáčová řekla, že si město nechá zpracovat analýzu, jak postupovat. Ve hře je prý několik variant – nic nedělat, odkoupit opencard, předat ji EMS, nebo jít vlastní cestou. „Ještě máme pátou variantu, se kterou seznámím dopisem EMS. Nyní k ní ale samozřejmě nic neprozradím," ře­kla.

Kartu opencard, která slouží především jako tramvajenka, si dosud vyzvedlo více než 1,2 milionu cestujících. Deset minulých radních za TOP 09 a ODS a pět úředníků kvůli projektu čelí obvinění. Spor Prahy a EMS řeší soud.