Podobné personální veletoče radní v posledních měsících udělali v případě vedení Institutu plánování a rozvoje (IPR) nebo botanické zahrady. Hodek už v pondělí řekl, že nálezy auditorů ohledně hřbitovů jsou natolik vážné, že materiál nemůže zasunout do šuplíku a nechat ležet.

Vedením Správy pražských hřbitovů je pověřen Kobliha 

Hodek už v pondělí řekl, že nálezy auditorů ohledně hřbitovů jsou natolik vážné, že materiál nemůže zasunout do šuplíku a nechat ležet. „Výsledkem jejich zjištění bylo systémové pochybení v souvislosti s nehospodárným nakládáním svěřeného majetku, nedodržování povinností při zadávání veřejných zakázek, střet zájmů při vyřazování majetku, nedostatečná kontrola množství likvidovaných odpadů, netransparentní výběr nájemců a stanovení ceny nájmu," uvedl v úterý Hodek v tiskové zprávě.

Podle něho výsledek auditu potvrdil i následný právní rozbor. Červeného nahradí ve funkci 1. února dosavadní vedoucí technického úseku hřbitovů Karel Kobliha.

Jedna městská firma okrádala druhou, tvrdí Červený

Červený pochybení odmítá. „Udělal jsem si zřejmě řadu nepřátel, když jsem chtěl organizaci ušetřit peníze. Jde třeba o zakázku na likvidaci odpadu, některé stavební zakázky, ale i moji snahu rozbít takzvaný kamenický gang, který ke svým obchodům využíval zaměstnance hřbitovů," tvrdí ředitel.

V případě svozu odpadu si podle něj městem částečně vlastněné Pražské služby účtovaly asi o 30 procent odpadu víc, než kolik hřbitovy skutečně vyprodukovaly. „Jedna městská firma tak okrádala druhou," řekl. Pražské služby odpad svážely za deset až 11 milionů korun ročně, noví dodavatelé za asi tři miliony.

Opozice odvolávání ředitelů kritizuje 

Primátorčina náměstkyně Petra Kolínská (Trojkoalice/SZ) tvrdí, že Trojkoalice nebyla o plánovaném kroku informována a neměla čas se s auditem seznámit. „Co se týká hospodaření, měl ředitel výsledky, které by město mělo ocenit. Důvody odvolání nám doteď nejsou zřejmé," uvedla. Červeného se zastala i opoziční TOP 09.

„Současná rada vybíjí ředitele městských institucí jako hejna hus při ptačí chřipce. Zdravá - nezdravá, všechno jedno," řekl předseda klubu zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. „Zdá se, že rada je bez ohledu na potřeby města vedena jedinou snahou - obsadit ředitelská místa svými lidmi. Zejména se v tomto ohledu činí radní za sociální demokracii," doplnil Novotný.

Červený se zasloužil o digitalizaci hřbitovů 

Správa pražských hřbitovů se stará o více než 200 tisíc hrobů na 29 hřbitovech v metropoli. Červený ve funkci mimo jiné zavedl projekt adopce významných hrobů.

Zasloužil se o digitalizaci hřbitovů. Na webu je k dispozici virtuální prohlídka hřbitova na Vyšehradě. Pod jeho vedením byla vypsána architektonická soutěž na dostavbu hřbitova v Hostivaři a byl opraven Malostranský hřbitov.

Čtěte také: Praha chce odvolat dalšího ředitele, tentokrát šéfa hřbitovů