Záměr pomoci iniciovalo koaliční uskupení Praha sobě a na zasedání zastupitelů ho podpořili politici ze všech pěti klubů. Nikdo nehlasoval proti. Ve výrazné podpoře napříč stranami vyčnívali jen zástupci ODS, z nichž většina se hlasování nezúčastnila.

"V důsledku krize způsobené invazí Ruské federace na Ukrajinu dochází ke skokovému nárůstu cen energií pro domácnosti a míry inflace. Tato situace vede k tomu, že řada obyvatel Prahy ztrácí schopnost udržet si bydlení a uspokojit základní životní potřeby," konstatuje v samotném úvodu dokument schválený zastupiteli.

Ohrožení velké části populace chudobou podle něj nedopadá jen na jednotlivce a rodiny, ale na celou pražskou ekonomiku, protože lidé ve finanční tísni přestávají utrácet za zbytné věci. Text přijatého "tisku" se odvolává na průzkum, který nedávno provedla organizace PAQ Research pro server iRozhlas. Podle tohoto šetření je momentálně v reálné příjmové nouzi kolem čtvrt milionu Pražanů, tedy téměř pětina obyvatel metropole. Mnoho dalších se pak do takového neradostného stavu zřejmě blíží.

Pod vlivem globálních událostí v poslední době vzrostly výdaje domácností na základní statky a služby běžně o 10 tisíc korun měsíčně a hypotéky se teď obyvatelům Prahy po konci fixace zvedají v průměru o 5-10 tisíc korun měsíčně.

Více peněz, méně byrokracie

Hlavní město je připravené uvolnit na zmírnění dopadů krize ze své stále ještě poměrně bohaté kasy zhruba miliardu korun. Různé podpory se budou moct kumulovat a jednotlivá rodina si tak může dočasně vylepšit rozpočet o několik tisícovek měsíčně. Za účelem maximální eliminace druhotné byrokracie bude pro získání podpory stačit podat žádost a čestné prohlášení.

Konkrétně by měly být zájemcům z městského rozpočtu od podzimu proplácené školní obědy, školkovné včetně stravování a do určité výše též školní kroužky, výlety nebo pomůcky. Rodiny s vysokými náklady na bydlení budou moct od začátku příštího roku požádat o speciální příspěvek tisíc korun měsíčně, senioři zase už během podzimu o stejnou sumu kompenzující zdražování energií.

Penzisté by také měli mít obědy zdarma ve vybraných organizacích. Magistrát rovněž plánuje podpořit sportovní kluby, které nabízejí aktivity pro děti z rodin ohrožených chudobou.

Konkrétní nástroje pomoci ještě v následujících týdnech prověří odborná konzultační skupina složená ze zástupců neziskových organizací, Úřadu práce, škol a školek, městských částí atd. Finální materiál po korektuře od „lidí z praxe“ půjde k novému hlasování na červnové zastupitelstvo. Radní pro sociální oblast Milena Johnová (Praha sobě) má také do té doby za úkol "vytvořit analýzu dat, ze které vyplyne definice chudobou ohrožených skupin".

Podle lídra Prahy sobě Jana Čižinského může být vznikající pomoc "v rychlosti a jednoduchosti" inspirací i pro vládu. "Touhle krizí se nemůžeme 'prošetřit' na úkor lidí jako to zkusila vláda za Kalouska. Složenky, inkasa, zálohy, splátky hypoték i obyčejné nákupy začínají být černou můrou a spousta rodin i jednotlivců už jede doslova na hraně a šetří tak, že to pociťují i podnikatelé a živnostníci. Musíme jim pomoct," prohlásil Čižinský.

Podpora ano, ale cílená, a ne rozhazování

Jeho koaliční kolega Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu / TOP 09) záměr pomoci vítá, ale s výhradami. "Sociální problémy budou v příštích měsících nejspíš ještě sílit. A vzhledem k vysokým životním nákladům v metropoli je nějaká forma pomoci od města, jako doplněk té státní, určitě žádoucí. Na druhou stranu jakákoliv podpora musí být cílená, byl by nesmysl rozdávat peníze všem jako z vrtulníku. Bohužel způsob, jakým nápad představil pan Čižinský, postrádá hlubší promyšlenost a vykazuje všechny znaky politického marketingu cíleného na levicové voliče," prohlásil Pospíšil, podle kterého Praha sobě svůj plán před zveřejněním s partnery v koalici nekonzultovala.

"Já jeho chování rozumím. Vzhledem k volbám je to logické, protože Praha sobě podle mě bude soutěžit hlavně s Piráty a hnutím STAN o voliče od středu nalevo. Zároveň ale odmítám myšlenku, že kdo má proti jejich iniciativě jakékoliv námitky, tak je sociálně necitlivý," dodal zkušený politik, který v zářijových obecních volbách bude dvojkou na pražské kandidátce Spolu (TOP 09, ODS).

Podobné je stanovisko občanských demokratů, z nichž většina při hlasování o záměru v jednacím sále chyběla. "Tato pomoc je společný návrh a jako spolupředkladatel jsem věděl, že je dostatečný počet hlasů, aby byl návrh přijat, což se stalo. Všichni zastupitelé za ODS se záměrem souhlasili," uvedl zastupitel a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

Praha sobě nicméně trvá na tom, že pomoc je principiálně dobře nastavená a detaily se brzy doladí. "Je absolutně nežádoucí, aby děti potom, co prožily během pandemie, musely čelit dalším traumatům v podobě opuštění kroužku či izolace z kolektivu, protože rodiče nemají na zaplacení škol v přírodě nebo výletů a už vůbec nelze dopustit, aby tyto děti trpěly hlady," shrnuje podstatu zamýšlené podpory důvodová zpráva k záměru.

Podle zastupitele a poslance hnutí ANO Patrika Nachera si Čižinský a jeho uskupení přivlastňují plán, který uspěl v zastupitelstvu právě díky úpravám z řad ANO. 

"Jsem rád, že pražská vládní koalice konečně vyslyšela opozici a začne něco konkrétního dělat. Přišli jsme s návrhem na odborný pracovní tým a do vínku jsme mu dali několik nápadů (např. 1000 korun podpora na energie pro seniory), které vyhodnotí a pak přijde se svými návrhy. Bohužel jsme opět byli svědky politikaření, tentokrát ze strany Praha Sobě, která ač je v koalici, snažila se toto téma, které otevíráme už od února, přivlastnit a být tak opozicí v koalici," uvedl Patrik Nacher.