„Plošné odškodnění by bylo rychlejší a zároveň by zabránilo případnému poškození dobrého jména společnosti PVK," uvedla zástupkyně starosty Petra Kolínská (SZ). Zatím PVK odškodňuje jen ty obyvatele, kteří vyhledali lékaře nebo předloží účtenku z lékárny. Firmy musí předložit dokumenty o ušlém zisku.

Společnost slibuje, že vodné a stočné nebude účtovat dva týdny. Kolář ale řekl České televizi, že firma by vodu lidem neměla účtovat měsíc. Další jednání podle něj budou pokračovat příští pondělí. „My návrh Prahy 6 zvážíme a budeme se snažit najít kompromisní řešení," uvedl generální ředitel PVK Petr Mrkos. Firma bude kvůli odpuštěnému vodnému a stočnému v nejbližších dnech odečítat v oblasti vodoměry.

Bez pitné vody byli obyvatelé Prahy 6 od neděle 25. května do čtvrtka 28. května. Náhradní zásobování zajišťovala PVK 60 cisternami. Praha 6 vozila pitnou vodu do škol a domů seniorů a poté ji začala zdarma rozdávat i obyvatelům.

Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli. Vodovod v těchto místech navíc vede pod kanalizací, což je zakázáno.

Starosta Prahy 6 podá trestní oznámení v úterýStarosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) podá v úterý trestní oznámení kvůli znečištěné vodě v Dejvicích a Bubenči. Řekl to v pondělí. Oznámení bude podáno kvůli podezření na spáchání trestného činu obecného ohrožení. „Dnes jsem měl schůzku se zástupci policie a zítra jdu na služebnu vše sepsat," uvedl starosta. Městská část úvahy o podání trestního oznámení na neznámého pachatele zveřejnila už počátkem minulého týdne. Později starosta uvedl, že ho podávat nebude, nakonec ale názor přehodnotil.

Čtěte také: Vodárny evidují 1318 žádostí o odškodnění kvůli vodě v Praze 6