Hulinský se potýká s kauzou kolem údajných manipulací s dary městských firem pro postižené, kterou má stranickému vedení podrobně vysvětlit.

Hulinský v prohlášení, které rozeslal médiím, uvedl, že svoji rezignaci nabídl jako možnost řešení, jak zklidnit situaci v pražské ČSSD. „Tento můj návrh vycházel také z předchozích jednání s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou a statutárním místopředsedou Michalem Haškem a byl také projednán na předsednictvu krajského výkonného výboru,“ dodal Hulinský. Místopředseda pražské ČSSD Miroslav Poche řekl, že tento návrh nabídli představitelé pražských sociálních demokratů Sobotkovi už ve čtvrtek.

Místopředseda Jiří Dienstbier před zasedáním grémia požadoval vyloučení Hulinského ze strany. Po zasedání uvedl, že Hulinského odchod považuje za dobrý začátek, který by měl vést k obnově důvěry v pražskou sociální demokracii. Nakonec proto jeho vyloučení nenavrhoval. Na předsedu pražské ČSSD Dienstbier kandidovat nehodlá.

Jednomyslná shoda

Grémium ČSSD se situací v pražské ČSSD zabývalo poté, co se v metropoli rozpadla koalice ODS a ČSSD, na odchodu Hulinského se shodlo jednomyslně. O vytvoření koalice ČSSD a ODS na pražské radnici před rokem usiloval právě Hulinský, navzdory Sobotkovi či nynějšímu místopředsedovi Dienstbierovi. Právě Dienstbier šéfa pražské ČSSD nyní otevřeně kritizoval kvůli kauze kolem darů pro spastiky, tedy lidi s ochrnutým svalstvem.

Zástupci pražské ODS odchod Hulinského nechtěli příliš komentovat. „Je to vnitrostranická záležitost ČSSD,“ řekl šéf ODS v Praze Boris Šťastný, který s Hulinským před rokem spoluvytvářel koalici občanských a sociálních demokratů na pražské radnici.

Grémium ČSSD pražské organizaci doporučilo, aby připravila strategický plán, jak posílit svou pozici před dalšími volbami. „Pražská organizace sociální demokracie musí udělat všechno pro to, aby se stala v hlavním městě Praze důvěryhodnou a razantní opozicí,“ uvedl Sobotka. V Praze podle něj začíná nové období, ve kterém musí sociální demokraté udělat vše pro to, aby splnili maximum volebního programu, s nímž kandidovali v minulých volbách.

Pražská ČSSD by podle vedení strany také měla udělat změny ve vedení klubu zastupitelů, kterému v současnosti předsedá zastupitel Jan Slezák, a zvážit uspořádání krajské konference v dřívějším termínu. Na té by mohl být zvolen nový předseda pražských sociálních demokratů. Krajský výbor pražské ČSSD a klub zastupitelů se budou doporučením grémia zabývat příští týden.

Grémium rovněž vyzvalo všechny představitele strany, aby vnitrostranickou politiku řešili uvnitř ČSSD. To v prohlášení rozeslaném médiím uvítal místopředseda pražských sociálních demokratů Karel Březina, který je považován za příznivce Hulinského.

Petr Hulinský vedl pražskou ČSSD téměř sedm let

Vizitka předsedy pražské organizace ČSSD Petra Hulinského, který ohlásil odchod z této funkce:

Datum a místo narození: 25. srpna 1967, Česká Lípa.

Vzdělání: vyučený elektrotechnik s maturitou; později vystudoval magisterský obor na Policejní akademii v Praze a dalším studiem získal tituly JUDr. a Ph.D.

Současná funkce: předseda pražské organizace ČSSD a poslanec

Praxe: před rokem 1989 pracoval jako technik měření a regulace, poté 1989 soukromě podnikal například v oblasti bezpečnostních služeb, byl společníkem a jednatelem společnosti Indus – Security

Politické funkce: v letech 2002 až 2009 byl zastupitelem městské části Praha 10, od roku 1998 je členem zastupitelstva hlavního města Prahy, v letech 2002 až 2006 byl náměstkem primátora; od roku 2006 až do změn na magistrátu koncem letošního listopadu působil v čele finančního výboru; v letech 1996 až 1998 byl členem Poslanecké sněmovny, poslanecký mandát získal opět v loňských červnových volbách; je mj. místopředsedou sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost

Členství v politických stranách: od roku 1994 je členem ČSSD, byl dlouholetým předsedou ČSSD v Praze 10 a od ledna 2005 je předsedou krajského výkonného výboru ČSSD v Praze (tehdy ve volbách porazil pozdějšího předsedu ČSSD Jiřího Paroubka); naposledy byl do čela pražské organizace zvolen letos v lednu; od června 2007 byl stínovým ministrem obrany, od letošního května je stínovým ministrem pro místní rozvoj

Rodina: ženatý, má dvě děti

Ostatní:
- Zakladatel Českého svazu Taekwondo WTF, je jeho prvním viceprezidentem. V tomto sportu je držitelem 5. danu. Působí i v Českém olympijském výboru nebo Českém paralympijském výboru.
- V roce 1996 na sebe upoutal pozornost tím, že se mu ve stranických primárkách překvapivě podařilo dostat na třetí místo kandidátky pro volby do sněmovny. V médiích se tehdy objevilo podezření, že Hulinský do strany účelově přihlásil zaměstnance firmy Indus, které pak do Lidového domu k primárkám svážel autobusem. Hulinský připustil, že zařídil „kyvadlovou dopravu“ pro asi 50 lidí, odmítl ale, že by šlo o zaměstnance Indusu.
- Podle obchodního rejstříku je předsedou dozorčí rady Pražské energetiky a předsedou dozorčí rady PREdistribuce. Zasedal také v orgánech dalších firem s účastí města, mj. byl předsedou představenstva Pražské teplárenské. Hospodářské noviny loni v říjnu napsaly, že si působením v těchto firmách v letech 2007 až 2009 vydělal téměř 19 milionů korun. Podle Hulinského to bylo 12,3 milionu korun před zdaněním. Po nedávných změnách v čele magistrátu se ale hovoří o tom, že řada politiků spojených s minulým vedením, včetně Hulinského, v orgánech firem skončí.
- V posledních týdnech čelili podezření, že manipuluje s dary pro postižené, Hulinského kritizoval zejména místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Hulinský obvinění z korupce popíral a na Dienstbierovu adresu řekl, že ho údajně už delší dobu snaží mediálně zničit.