Právě tento ústav by měl českou vědu dostat mezi evropskou špičku, řekl předseda Akademie věd a bývalý ředitel ústavu Václav Pačes. Podle něho poskytne uplatnění na vysoké úrovni novým skupinám vedeným vědci, kteří se vrátili po dlouhé době z vynikajících zahraničních laboratoří. Budova svými parametry odpovídá 21. století, zdůraznil Pačes.

Stavba začala v roce 2005; náklady na ni dosáhly asi 445 milionů korun, i s vybavením včetně laboratorních technologií budou činit 607 milionů korun. Provoz v budově začal už loni v prosinci. Letos akademie plánuje postavit ještě zvěřinec a přednáškovou budovu se sálem pro 300 lidí. Zvěřinec bude splňovat všechny evropské normy. "Myš má dnes větší právo než člověk," podotkl Pačes. S úrovní české vědy Pačes příliš spokojen není. "Není se čemu divit, byli jsme 40 let v izolaci. Dneska už jsme 15 let po politických změnách a představoval jsem si, že to bude lepší, než to ve skutečnosti je," řekl předseda akademie.

Nové prostory využijí vědci k základnímu výzkumu, výchově doktorandů i školení pracovníků firem. Naváže se také na pracoviště, která se v této části Prahy nacházejí. V krčském areálu se už soustřeďuje výzkum mikrobiologie, fyziologie, farmakologie a medicíny. V blízkosti areálu je také Institut klinické a experimentální medicíny a Thomayerova nemocnice.