„Cílem je popularizovat vědu a zvýšit společenskou prestiž tuzemských technických a vědeckých pracovníků coby hlavních tvůrců ekonomické prosperity země,“ sdělil prezident organizačního výboru Arnošt Lustig. Například na náměstí Republiky si Pražané zdarma otestují ochranné faktory opalovacích krémů, UV filtr svých slunečních brýlí nebo třeba kvalitu vody. K vidění budou také crash testy simulující havárii na motocyklu, nebo žehlicí automat, který příchozím na místě vyžehlí košili. Organizátoři ale předpokládají, že největší zájem vzbudí detektor lži na náměstí Jiřího z Poděbrad. Jeho citlivé snímače dokážou měřit a vyhodnocovat fyziologické funkce organismu, jako je kožní odpor, dechová frekvence nebo EKG.

Automatický rybářský prut

Vynálezce Tomáš Nezval studující první ročník techniky při té příležitosti předvede automatický rybářský prut napojený na motor. Ten slouží pro lov v zimě a jeho součástí jsou dva mikropočítače, které sledují, jestli se na návnadu nechytla ryba. Rybář to přitom může sledovat na přenosném monitoru. Zpestřením pro malé i velké bude výstava Muzea zábavného poznávání s exponáty ze zdravovědy, optických klamů nebo hlavolamů.

„Mučení“ rostlin

Vědci se také zítra chystají demonstrativně „mučit“ rostliny. Na připravených exemplářích bude patrná reakce na postřik různými látkami, teplo a chlad, na mechanické poškození či různé typy osvětlení. „Děti i dospělí se tak alespoň na chvíli vžijí do rolí objevitelů a experimentátorů,“ uzavřel Lustig. Loni se akce zúčastnilo 150 tisíc návštěvníků.

Coje kdek vidění:

Břehová: výstava o termojaderné fúzi, V Celnici: vozidlo na vodíkový poho, robot skládající obrázek z kostek, Náměstí Republiky: žehlící automat, testy opalovacích krémů, fyzikální pokusy, Stanice Muzeum: studentské roboty, Národní muzeum: výstava Lovci mamutů, virtuální dvojník, plantograf, Náměstí Jiřího z Poděbrad: detektor lži, elektromobily, astronomická pozorování, Náměstí Míru: muzeum zábavného poznávání, audiobus.