Projekt, který vznikl díky společnému úsilí AVON proti domácímu násilí a Krav Maga Global, se zaměřuje na ženy a jejich ochranu. „Tento projekt vedeme proto, že nejen u nás, ale i ve světě je násilí na ženách tabuizované téma,“ řekla v úvodu Alena Pytlíčková ze společnosti AVON.

Charitativní předměty, podporující právě tuto myšlenku, nesou symbol nekonečna, který vyjadřuje odhodlání pro boj za práva žen. Programem prováděla Eva Decastelo.

Na odpoledne byly připravené dva souběžné bloky sestávající ze zajímavých přednášek a různých pohybových aktivit. Na čerstvém vzduchu si mohly pod vedením zkušených lektorů dámy zacvičit jógu, pilates, zumbu nebo se seznámit se základy sebeobrany.

V cyklu přednášek si zase poslechly o kyberšikaně, osobním rozvoji či domácím násilí. Večer poté pokračoval pod taktovkou několika DJů.

Festival o násilí na ženách

Jedním z cílů festivalu bylo informovat návštěvníky o násilí na ženách v různých životních situacích, protože právě informovanost je prvním krokem při řešení takovýchto problémů, druhým je opatrnost.

Dokumentární snímek Exit: Obchod s lidmi - Moderní otroctví představila nevládní nezisková organizace LaStrada působící právě v oblasti řešení problematiky obchodu 
s lidmi a sexuálního otroctví.

„Nejvíce se obchodu s lidmi daří v západní Evropě, protože tam jezdí nejvíce žen, aby začaly nový život. Ale jinak je tento problém přítomen všude,“ dodala k dokumentu na následné besedě Iva Jarolímová ze společnosti LaStrada.

O pohybovou složku festivalu se mimo lektorek jógy, zumby a pilates postarali i pánové z Krav Maga Global.

Důležité je sledovat své okolí

Jakub Otipka, ředitel a instruktor české sekce této organizace, se rozpovídal nejen o fyzické sebeobraně jako takové, ale i o tom, co by jí mělo předcházet.

„Cílem útočníků je vybírat si ty, kteří nedávají pozor, takže prvním krokem obrany je vždy sledovat, co se děje kolem, tedy všímat si svého okolí.“ Spolu se svými kolegy poté provedl zájemce základy bojového umění Krav Maga.

„Je moc dobře, že se taková akce pořádá. Řada těch témat je třeba člověku známá, ale nepřipouští si je, nenapadne ho, že by se to mohlo stát i jemu,“ chválí festival jedna z jeho účastnic. Celý výtěžek z něj je určen pro charitativní projekt AVON proti násilí na ženách.

Co je to Krav Maga?Název tohoto systému bojového umění se v hebrejštině volně překládá jako „boj zblízka". V současnosti se pokládá za nejefektivnější způsob sebeobrany, převzala jej řada ozbrojených složek, amerických federálních agentur a armád.
Je postavený na přirozených a intuitivních reakcích člověka, snadno naučitelných i zapamatovatelných, díky čemuž je lehce použitelný i ve stresových situacích. Klade si za cíl naučit kohokoli nehledě na věk, pohlaví a fyzickou zdatnost ubránit se různým druhům útoku.
Toho je dosahováno trénováním efektivních technik, posilováním bojového ducha i učením se schopnosti všímat si okolí a vyhýbat se konfliktním situacím.

Sabina Dudová