Před volbami chtěli křesťanští demokraté obhájit dosavadních 56 krajských mandátů a čtyři křesla v Senátu. „Počkáme, kolik budeme mít ve výsledku mandátů. Bude-li jich více než 50, bude to dobré. Bude-li jich více než 56, bude to úspěch," řekl ČTK předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Zatím to nevypadá na průšvih, takže jsem spokojen," dodal. Lidoveckého šéfa naopak nepotěšil volební výsledek komunistů, kteří oproti minulosti výrazně posílili.

Lidovci do Senátu před volbami nominovali protikorupčního aktivistu Libora Michálka, který na své přání kandidoval za trojici stran: KDU-ČSL, zelené a piráty. „Ukázalo se, že je to kvalitní a důvěryhodný kandidát a to je potřeba," řekl na jeho adresu Bělobrádek. V Senátu jsou podle něj potřeba lidé, kteří se nebojí vystoupit proti úplatkářství.

Vyjednávání tří nesourodých politických subjektů, za které Michálek kandiduje, bylo podle šéfa lidovců obtížné. Michálka nyní čeká druhé kolo senátních voleb. Pokud se do horní komory parlamentu dostane, budou lidovci pozorně sledovat, jak bude hlasovat v klíčových otázkách, uvedl Bělobrádek.