Expozice zahrnuje všechna důležitá období v umělcově životě. Jsou zde zastoupeny legendární fotorealistické obrazy ze závodních okruhů, inspirované světem rychlých aut, nechybí ale ani abstrahující objekty ze 60. let, různě řezané a deformované části motorů a chladičů.

Čtěte také: Národní archiv vystavuje Zlatou bulu sicilskou. Podívejte se

Pištěkova malířská tvorba zahrnuje i svět filmu a filmových ateliérů. Jako kostýmní výtvarník se podílel na více než stovce celovečerních snímků, s režisérem Františkem Vláčilem spolupracoval na filmech Údolí včel či Markéta Lazarová, s Milošem Formanem na Valmontovi nebo Amadeovi, za něhož získal Oscara za kostýmy.

Pištěk oslaví 25. října osmdesáté narozeniny. Na výtvarnou scénu vstoupil koncem 50. let po ukončení studií na Akademii výtvarných umění. Kromě toho, že působil jako filmový výtvarník, byl Pištěk do roku 1973 také československým reprezentantem v automobilových závodech.

Výstavu doprovodí katalog a Národní galerie připravuje i doprovodný program od jednorázových akcí spojených s fotorealistickou malbou, světem automobilů a filmu až po vzdělávací programy pro školy.