Královská obora Stromovka se pyšni novými ptačími přírůstky. Hladinu Rudolfova rybníka brázdí hned 11 mladých opeřenců. Prvních sedm z nich patří lyskám černým, jejichž mláďata se vylíhla už počátkem května. „Na témže rybníce vyvedly své mladé i labutě. Labutí samice, do té chvíle bezpečně ukrytá v hnízdě z rákosu, vyvedla své čtyři potomky na vodní hladinu a mláďata se ihned stala senzací parku,“ popsala mluvčí Lesů hl. m. Prahy Petra Fišerová.

Obě ptačí rodiny bedlivě střeží jejich otcové, kteří nemají daleko k útokům na kolemjdoucí i jejich psy. „Proto důrazně upozorňujeme návštěvníky, aby labutě a lysky nerušili, pokud se nechtějí dostat do křížku s jejich silnými zobáky a křídly,“ dodala Fišerová.

V parku návštěvníky varují cedule, které poukazují na nebezpečného labutího samce. I přesto se ale našli neukáznění lidé, kteří varování ignorovali. O štěstí by mohl hovořit například majitel psa, který ho nechal pobíhat na volno. Kvůli páníčkově chybě přišel pejsek málem o život.

„Poté, co se pes příliš přiblížil k labutí rodině, na něj labuťák zaútočil a zvíře začalo tonout. Jen díky rychlé pomoci a resuscitaci se psa podařilo zachránit. Ani samec lysky nezůstává pozadu a svoji rodinu brání ze všech sil,“ vysvětlila mluvčí Lesů hl.  m. Prahy.

Pokud tedy nechcete doslova přijít „o kejhák“ nebo o psa, k ptačím rodičům a jejich dětem se raději nepřibližujte. Dopřejete tak nejen klid sobě, ale i rodině ptáků, pro které je Stromovka domovem. „Vyhnete se také možným zraněním a vodní ptactvo ušetříte stresu,“ uzavřela Fišerová.