Obrázky krápníkových jeskyní se na plátně střídají se záběry vyvřelých nerostů, proudů ztuhlé lávy a vybuchující sopky Eyjafjallajökull‎. Island tak, jak jej většinou neukazují na svých fotografiích běžní turisté. Ale ono také nejde o běžné turisty, ale mladé přírodovědce, kteří cestu podnikli především kvůli svému odbornému zaměření na geologii a botaniku.

Přednáška o Islandu zahájila letos 7. ledna tradiční cestovatelský cyklus Stanice přírodovědců na Smíchově, která patří pod pražský Dům dětí a mládeže v Karlině (DDM). Přírodovědně cestopisné přednášky ostřílených cestovatelů, botaniků a geologů tu provázejí nejen diapozitivy, ale i osobité zážitky z cesty, to vše doplněné o odpovědi na odborné i laické otázky.

Překvapením může být, že mezi posluchači vůbec nejsou děti, jak by se u akce pořádané DDM dalo předpokládat, ale lidé středního i vyššího věku. Po celou dobu dvou hodin, jež jsou pro přednášku vyhrazeny, je na posluchačích znát, že je téma zajímá a s povděkem kvitují také jeho podání – s mírným humorem dvou mladých odborníků.

„Mě sem pozvala spolužačka, která do stanice dříve chodila a dnes tu spolupořádá akce. Když se dozvěděla, že jsem byla s kolegou loni na jaře na Islandu, pozvala nás oba na přednášku,“ říká Hana Mayerová, která studuje botaniku. Proto ji tolik uchvacuje islandská příroda, kde si většina rostlin a stromů musí doslova vydobýt svou existenci. Její kolega Vladimír Lachman je zase nadšen tím, že se mohl podívat na místa, kde lze pozorovat oddalování litosférických desek. Samozřejmě, že zážitkem nejen pro něj byla návštěva úpatí sopky Eyjafjallajökull krátce po jejím výbuchu loni v dubnu.

Od přednášky k realitě

Přednášky probíhají v krásném prostředí Stanice přírodovědců, která funguje tak trochu jako minizoo. Návštěvníci, kteří se přijdou podívat, zde naleznou botanickou zahradu, skleníky a terária, která jsou domovem velkého množství plazů. Spatřit lze například dospělé krajty, anakondy a hroznýše královské, dravé želvy, varany či leguány, ale také třeba krokodýla nilského, jehož chov je u nás velkým unikátem. Na vlastní oči si tak posluchači mohou prohlédnout živočišné druhy ze zemí, o nichž v rámci cestopisných přednášek slyšeli výklad.

V únoru na zájemce čeká přednáška Rumunsko – Banát aneb putování do krajiny 19. Století a v březnu přijde na řadu ostrov lemurů a baobabů – Madagaskar. Další besedy budou následovat v průběhu celého roku 2011.

„V našem kroužku Příroda a turistika se děti naučí základy botaniky a zoologie, ale chceme dělat i něco dalšího, například zásady první pomoci, zajímavé výtvarné techniky a podobně,“ říká Lucie Drnovská, která nyní jako studentka botaniky na přírodovědecké fakultě vede ve stanici kroužek jako externistka, ale sama tu jako dítě podobné kroužky navštěvovala.

„Jezdíme s dětmi také na výlety, kde je nechceme naučit třeba něčemu konkrétnímu, ale hlavně ukázat, že se víkend dá strávit i jinak než v nákupním centru,“ přibližuje Drnovská další cíl zájmového kroužku. Zajímavostí je, že ve stanici existuje speciální kroužek pro francouzsky mluvící děti ze sousedního francouzského lycea.

Pro ty, kdo by chtěli do stanice přírodovědců na Smíchově v Drtinově ulici zajít, je jistě podstatné, že přednášky jsou určeny široké veřejnosti a vstup je pro všechny návštěvníky zdarma. Nádavkem mohou uvidět řadu plazů, ptáků a ryb, a to od pondělí do pátku od 9 do 19 hodin.