VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve sněmovně se diskutovalo o situaci znevýhodněných skupin na trhu práce

Praha - Pod patronací místopředsedkyně výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny Kristýny Zelienkové se v úterý v Praze uskutečnil mezinárodní seminář na téma Začleňování a udržení znevýhodněných skupin na trhu práce.

26.2.2015
SDÍLEJ:

Mezinárodní seminář na téma Začleňování a udržení znevýhodněných skupin na trhu práce.Foto: archiv Audit organizace

„Seminář Začleňování a udržení znevýhodněných skupin na trhu práce byl vůbec prvním mezinárodním seminářem v historii Poslanecké sněmovny. Za cíl si kladl seznámit účastníky s možnostmi využívání nových trendů a programů v oblasti zaměstnanosti a představení již fungujících zahraničních modelů," řekla k semináři jeho spoluorganizátorka poslankyně Kristýna Zelienková.

O zahraničních zkušenostech s řešením situace znevýhodněných skupin na trhu práce s účastníky semináře debatovaly prezidentka evropské organizace COFACE Annemie Drieskens, finská ombudsmanka pro rovné příležitosti Pirrko Mäkinen a členka městské rady rakouského Grazu Elizabeth Potzinger.

Hovořilo se o tématech spojených se zaměstnáváním znevýhodněných osob a mladých lidí, možnostech spolupráce specializovaných poradenských center s veřejným sektorem, způsoby zapojení a motivace zaměstnavatelů do vytváření nových pracovních míst, specifickou situací ve vyloučených lokalitách v ČR, ale také rovnosti mužů a žen na trhu práce a jeho pozitivním dopadu na fungování rodiny.

Vliv na rozvodovost manželství

„Pozitivní vliv rovnosti mužů a žen na fungování rodiny, dokládají slova Pirrko Mäkinen. Podle ní finské zkušenosti hovoří dokonce o vlivu na rozvodovost manželství. Studie rovných příležitostí s ohledem na trh práce totiž ukázala, že manželství, kde v průběhu péče o dítě čerpá rodičovskou dovolenou matka i otec, jsou pevnější," doplňuje poslankyně Zelienková.

Projekt založený na fungující spolupráci specializovaných poradenských, resp. odborných komunitních center a veřejného sektoru účastníkům představila Jitka Urbánková, ředitelka společnosti Audit organizace. Praktické zkušenosti s implementací pak popsal tajemník města Tábor Lubomír Šrámek. 

„Z jeho slov vyplynulo, že je spousta činností, které v souvislosti s trhem práce město velikosti Tábora není schopno samo kapacitně zvládnout. Ocenil přínosy, které městům účast v projektu přinese," zdůraznila poslankyně Zelienková.

Začleňování romského etnika

Seminář se nezabýval znevýhodněnými skupinami výhradně z pohledu rovných příležitostí mezi muži a ženami. Dotkl se také problematicky znevýhodnění z hlediska etnického. 

„Elisabeth Potzinger v této souvislosti zmínila pozitivní zkušenosti se začleněním romského etnika v rámci projektu Bio česnek, který v Grazu realizují. Pozitiva začleňování romského etnika s ohledem na prevenci kriminality zdůraznil ve svém vystoupení také Vladimír Tesařík, starosta města Dolní Poustevna na Šluknovsku," uzavírá poslankyně Zelienková.

Evropská organizace COFACE - konfederace organizací pro rodinu při Evropské unii sdružující 58 členských organizací v 23 zemích EU. Cílem činnosti COFACE je pomáhat v otázkách naplňování rodinné a sociálních politiky, řešení diskriminace a rovných příležitostí.

Autor: Redakce

26.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení