„Je to smutné, ale víme, že jsme udělali, co bylo v lidských silách. Kvída se tentokrát projevovala mnohem lépe než po porodu svého prvního mláděte a také my jsme o mnoho zkušeností bohatší. Věřme, že příště bude odchov hrabáče již úspěšný," potvrdil informaci ředitel zoo Miroslav Bobek.
Důvodem, proč malý hrabáč nepřežil, byl ten, že přestal sát mléko od matky, i když se o něj ošetřovatelé nepřetržitě starali. Chovatelé se snažili mládě přiložit ke strukům a krmili ho náhradní výživou. „Dělali jsme pro jeho záchranu maximum. Příčina je neznámá. Obecně je u hrabáčů odchov velmi těžký," popsala mluvčí zoo Jana Ondrejechová. V Praze se za 35 let podařilo odchovat jen tři mláďata.
Devítiletá Kvída se stala matkou už podruhé a situace vypadala optimističtěji než v případě prvního mláděte, o které nejevila zájem ihned po narození. Tentokrát se chovala jako správná matka, ale nestačilo to. „Zase jsme získali nové zkušenosti a díky tomu by to v budoucnu u dalšího mláděte mohlo dopadnout lépe," řekla Ondrejechová.
Hrabáč kapský se chová jen v osmnácti zoologických zahradách na světě. Ve volné přírodě žije ve velké části Afriky jižně od Sahary. Patří do samostatného řádu savců, který je velmi starobylý. Na předních končetinách má čtyři a na zadních pět prstů s dlouhými drápy, kterými rozhrabávají mraveniště a termitiště. Má protáhlý čenich a až třicet centimetrů dlouhý lepkavý jazyk, kterým loví hmyz. Je to noční tvor, žije samotářským způsobem života.
Čtěte také: POHLEDEM Miroslava Bobka: Mimozemšťánek