Žijete v panelovém domě, který stále čeká na nezbytnou revitalizaci? Pak vězte, že kromě nepříjemností v podobě netěsnících oken, nezateplených zdí a nefungujícího výtahu na vás číhá také zřejmá zdravotní hrozba. Tu představuje přítomnost rakovinotvorného azbestu. Jeho vlákna jsou obsažená především v potrubí uzavřeném ve stoupačce.

„Ještě v době železobetonového stavebního boomu, tedy v 70. a 80. letech minulého století se azbest používal zcela běžně. Jedním z úkolů revitalizace je bezpečně ho odstranit,“ říká vedoucí pracovník odborné firmy, zabývající se opravami sídlištních panelových bloků, František Jirsík. Samotná revitalizace by podle něj měla zvýšit životní komfort nájemníků paneláku. Pokud je ale provedena neodborně, může obyvatele vystavit přímému kontaktu s azbestem.

„Uvolněná azbestová vlákna se dostávají hluboko do plicních sklípků, kde po čase mohou způsobit i zhoubný nádor,“ varuje lékař Ladislav Kouba.

„Při manipulaci s azbestem se i při nejvyšší opatrnosti dostanou jeho vlákna do vzduchu. Jejich množství se dá minimalizovat. V ideálním případě by s azbestem mělo být manipulováno ve zcela uzavřeném prostoru za použití průmyslového odsávače. Pak musí následovat série měření,“ uvedl Jirsík. Jedním dechem ale dodává, že tato pravidla se při nejlepší vůli dají v panelácích jen těžko dodržet.

A právě na údajné nedodržování bezpečnosti práce s azbestem si nedávno stěžovali nájemníci rekonstruovaného bloku panelových domů v žižkovské Lupáčově ulici. Někteří jsou přesvědčeni, že stamilionová revitalizace, prováděná za jejich přítomnosti, je mimo jiné vystavila zdravotnímu riziku. Městská část i stavební firma tvrdí opak. Zdá se, že je to slovo proti slovu.

Byli řádně informováni?

„O přítomnosti azbestu a jeho odstraňování nás předem neinformovali,“ zlobí se jeden z obyvatelů domu, který si nepřál být jmenován. „Dům nebyl ve špatném stavu. Například ony stoupačky byly opravovány celkem nedávno,“ přidal se Josef Louda, rovněž obyvatel paneláku v Lupáčově ulici. Podle jeho svědectví se při manipulaci s potrubím plným azbestu nechránili ani samotní pracovníci firmy, natož nájemníci. „O plánované revitalizaci jsme byli majitelem domu, tedy Prahou 3 informováni dopisem. O likvidaci azbestu jsme tam ale nic nenašli,“ zlobí se Louda.

Mluvčí městské části Jan Sotona ale uklidňuje: „Informace o likvidaci azbestu v Lupáčově ulici je veřejně dostupná. Obsahuje ji stavební dokumentace. Azbest zde likvidovala odborná firma.“ Její jednatel k tomu dodal: „Naši pracovníci jsou vyškoleni na práci s azbestem. Materiál, obsahující azbest je před i po manipulaci nastříkán speciálním prostředkem, který eliminuje množství uvolněných vláken na minimum a chrání tak i přítomné nájemníky,“ říká jednatel a dodává: „pracovníci samozřejmě používali speciální kombinézy a respirátory.“

Byli nájemníci skutečně chráněni? „Neměli jsme žádné ochranné kombinézy ani respirátory. Ty azbestové trubky řemeslníci pronášeli společnými prostorami domu, které mohou být, stejně jako byty, částečně zamořené. Jsem přesvědčen, že jsme byli vystaveni přímému kontaktu s azbestem,“ dodává nájemník Louda.