Zhruba čtyřicítka zaměstnanců firmy na výrobu dekorací z Kunratic v těchto dnech dokončuje zakázku pro pořadatele vánočních trhů na Staroměstském náměstí. Projektová manažerka firmy SOS dekorace Hedvika Výborná prozradila, že součástí výzdoby budou sto let staré saně. „V současnosti procházejí renovací. Měli jsme je ve firmě už nějakou dobu a čekali jsme, až se budou hodit,“ řekla Výborná Deníku.

Starožitný kus koupil jeden ze spolumajitelů podniku před několika lety. Prodejce i jeho děda, který se saněmi naposledy jezdil, pocházejí z okolí Orlíku. Kromě saní se firma pochlubila zlatým obloukem, který bude součástí vyhlídkového můstku. V jeho středu je umístěn dvouocasý lev. Ten symbolizuje stoleté výročí od vzniku republiky.

Kouličky napevno

Zlatá spolu s červenou budou dominantními barvami výzdoby. Koulemi v těchto barvách jsou ozdobené i girlandy z umělého jehličí, jež přijdou na štíty prodejních stánků. Všechny kouličky musejí pracovníci firmy předem provrtat, aby je bylo možné přidělat napevno. „Doma si je jen tak pověsíte na háček, ale na náměstí musejí odolat větru a nespadnout,“ vysvětlila Výborná.

Chybět nebude ani nazdobený vánoční strom. Ten letošní vyrostl v obci Rynoltice v Libereckém kraji. Na jeho výzdobu spotřebují dekoratéři zhruba jeden kilometr kabelů s LED osvětlením a 4 až 5 tisíc ozdob. Strom se na slavnostně rozsvítí 1. prosince.

S výrobou dekorací začíná firma v průběhu září. Kostry velkých kusů se vyrábějí v tamní kovárně. Menší části se vyřezávají z polystyrenu a někdy ze dřeva. V šicí dílně švadleny vytvářejí dekorace do dětských koutků, šijí mašle a textilní ozdoby na stromky.