Konec Vánoc tradičně znamená i konec vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Letos to byl ale spíše začátek jeho nové existence. Osmnáctimetrový smrk neodputoval na skládku, ani do spalovny, ale na pilu v Hostivaři, kde byl rozřezán na prkna, která posloužila k dalšímu zpracování. 

Mladí truhláři a zahradníci ze Střední odborné školy Jarov smrkového dřevo využili k výrobě dvou zahradních laviček a čtyř mobilních záhonů. Hotové výrobky se rozhodli darovat Domovu pro seniory v Malešicích, kde byly záhony také hned pečlivě osázeny.

Plán vznikl už koncem roku

„O využití vánočního stromu jsme mluvili s panem ředitelem Janečkem už před svátky. Návrh zužitkovat dřevo z tak vzrostlého stromu uvítal a nabídl zapojení svých žáků z oborů zahradník a truhlář, kteří dřevo zpracují do hotových výrobků. Výsledek je perfektní. Těší mě, že byl strom takto ekologicky využit a neskončil na skládce nebo ve spalovně,” uvedl radní pro oblast školství Vít Šimral. 

Vánoční nápad nepřinesl jen radost obyvatelům domova pro seniory, ale také nové podněty. Podle slov ředitele Střední odborné školy Jarov Miloslava Janečka je pro žáky důležité vidět, že v rámci výuky vyrábějí opravdu užitečné věci, které mají své uplatnění.  

Spolupráci s jarovskou školou si pochvaluje i ředitel domova pro seniory Evžen Kokeš: „Vidím příležitost pro další spolupráci mezi DS Malešice a SOŠ Jarov, ať už v rámci exkurzí klientů do botanické zahrady školy, nebo pro vzájemné mezigenerační setkávání mezi klienty a studenty."