Vánoční strom zdobil Staroměstské náměstí tradičně až do Tří králů. Spolu s ním teď mizí z ulic a náměstí Prahy i na jedenáct stovek vánočních dekorů na veřejném osvětlení a třicet dalších vánočních stromů.

Společnost THMP v závěru uplynulého roku stožáry ozdobila celkem čtyřmi sty světelnými vločkami, dvěma sty třiceti zvonky, dvěma sty hvězdami a šedesáti ozdobami ve tvaru komety nebo svíčky. Dalších zhruba dvě stě ozdob mělo pak podobu nejrůznějších řetězů a světelných záclon. Teď je úkolem zaměstnanců firmy odinstalovat vše, včetně výzdoby vánočního stromu.

Světelný řetěz měřil šest kilometrů

Vánoční strom se začal odstrojovat už ve čtvrtek. Jako první byly za pomocí vysokozdvižných plošin sejmuty vánoční koule, hvězdy a špice, tedy asi tři sta padesát ozdob. Potom přišlo na řadu šest kilometrů světelného řetězu. Samotný odstrojený strom bude ze Staroměstského náměstí odvezen v pondělí.

„Osmnáctimetrový smrk nejdříve zavěsíme na lano jeřábu, uvolníme kotvící lana a strom položíme na zem. Kmen potom dřevorubec odvětví a rozdělí ho na přibližně čtyřmetrové klády, které odvezeme na pilu v Hostivaři,“ popsal postup likvidace předseda představenstva THMP Tomáš Jílek.

Ani na skládku, ani do spalovny

Na pile zdarma klády rozřežou na prkna a ta potom odputují do Střední odborné školy Jarov, kde je vysuší a žáci oboru truhlář z nich vyrobí nábytek pro Domov seniorů v Malešicích, který se nachází v blízkosti školy. Mladí truhláři mají v plánu vyrobit například atypické skříně, noční stolky nebo zahradní lavičky.

„V Praze rádi dodržujeme tradice, ale zároveň klademe důraz na péči o zeleň, ekologii a udržitelnost. Oceňuji proto, že stromek, který v období Vánoc podobně jako v minulých letech zdobil Staroměstské náměstí, neskončí na skládce nebo ve spalovně, ale bude využit do poslední třísky. Podobně chceme postupovat i v dalších letech – vánoční strom rádi využijeme k podobným prospěšným účelům jako letos,” řekl primátor hlavního města Zdeněk Hřib.