Dekorace, které letos ozdobí největší pražské vánoční trhy, jsou vyrobené ručně a na míru. Vůbec poprvé se organizátoři nechali inspirovat obrázky Josefa Lady. Nechtěné opomíjení Ladových motivů v minulých letech některé tvůrce zpětně až překvapilo.

„Ladovská zima je něco tak českého, co spojujeme s naší historií, až je skoro k nevíře, že se s ní na Staroměstském a Václavském náměstí setkáváme poprvé," uvedla za tvůrce výzdoby zástupkyně firmy SOS Dekorace Kateřina Hájková.

Vizualizace: motivy slavného českého malíře Josefa Lady se na největších pražských vánočních trzích na Staroměstském náměstí objeví vůbec poprvé.Hlavní ozdobou letošních trhů bude stejně jako v minulých letech vánoční strom na Staroměstském náměstí. V pondělí v noci doputoval do metropole z České Lípy. Na návštěvníky trhů z něj budou mávat známé Ladovy postavičky.

„Centrální strom doslova, nejenom metaforicky, otevře okna do ladovské zimy a staročeských tradic. Okna s kocourem Mikešem, kozlem nebo ponocným budou viset na stromě a pod ním najdeme desetimetrovou ladovskou vesničku," popsala Hájková podobu dvaadvacetimetrového smrku, který se už tyčí na Staroměstském náměstí.

Třpitivá zima

Návštěvníky vánočních trhů čeká třpytivá zima. Letošní výzdoba bude laděna do bílé a zlaté barvy. Okna a ladovské motivy se objeví nejenom na vánočním stromě, ale také na stáncích nebo tradičním mostě, který bude opět stát ve středu Staroměstského náměstí.

Nejen Josef Lada oslaví na letošních trzích premiéru. Organizátoři si pro návštěvníky připravili novinky v podobě odpočinkových míst a fotokoutků. Lidé se budou moci na památku vyfotografovat před dekoracemi v podobě nadrozměrných knih s různými obrázky, jako je například tradiční ladovská koulovačka. Na náměstí vyroste i ladovský betlém.

Nápad na využití motivů ladovské zimy podpořil i stejnojmenný vnuk slavného malíře Josef Lada, který spravuje odkaz svého dědečka. Na to, že se obrázky jejich předka objeví na vánočních trzích v Praze, je rodina hrdá.

„Spojení největších vánočních trhů v centru Prahy a tradičních motivů Josefa Lady se mi líbí a doufám, že se bude líbit i návštěvníkům. Zvědavý jsem především na použití ladovských motivů ve větších rozměrech," uvedl Josef Lada s tím, že převést kresby a ilustrace na velkou plochu nebývá snadné.

Bohatý program

Vizualizace: fotokoutky s tématem ladovské zimy. Stejně jako Josef Lada i fotokoutky se na trzích objeví vůbec poprvé.Na návštěvníky letos čeká bohatý program, který představí pěvecké lidové soubory z celé republiky i ze zahraničí, tradiční vánoční koledy, český, slovenský a moravský folklor, historickou vánoční hudbu, americké gospely a spirituály či koncerty popových vánočních hitů. Lákadlem mají být také vánoční šansony. Pro rodiny s dětmi organizátoři připravili dětská hudební vystoupení a divadelní pohádky.

Kulturní program bude na Staroměstském náměstí probíhat téměř čtyřicet dní, od soboty 28. listopadu do neděle 3. ledna 2016.

„Nebude chybět ani oblíbená akce Česko zpívá koledy, Den rekordů a kuriozit, zvonkohra Petra R. Manouška, předvádění dravců, pohádky pro malé návštěvníky, ukázky staročeských vánočních zvyků i velká Mikulášská show s dárky pro děti," popsala největší lákadla letošního ročníku manažerka programu trhů Libuše Klinková. Na Štědrý den zazní už tradičně od devíti hodin Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby.

Bezpečnost účastníků

Po nedávných teroristických útocích v Paříži se jedním z hlavních bodů letošních trhů stala bezpečnost účastníků. Organizátoři proto posílili dohled v prostorách trhů. Navýšili počet pracovníků soukromé ochranky i spolupráci s policií.

Přes nelibost řady lidí navíc už v pondělí ohlásili zrušení slavnostního rozsvěcení vánočního stromku, na které každý rok dorazí tisíce lidí. Pražané ani ostatní o tento zážitek ale nepřijdou. Strom se bude za hudby z Dvořákova Furianta rozsvěcet každou hodinu vždy o víkendu po setmění.

„Vzhledem k tomu, co se děje ve světě, je v každém z nás jiskřička obav, že se něco takového může stát i u nás," vysvětlil rozhodnutí společnosti zrušit tradiční slavnostní akci po dohodě s vedením města a policií Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, která trhy na Václavském a Staroměstském náměstí každoročně organizuje.

Petarda v davu

Vizualizace: motivy slavného českého malíře Josefa Lady se na největších pražských vánočních trzích na Staroměstském náměstí objeví vůbec poprvé.Možný teroristický útok na Prahu není největším problémem, kterého se vedení města a organizátoři trhů obávají. „Více než teroristických útoků se bojíme vlastních emocí. Umíme si představit, že by někdo hodil do davu petardu. Lidé se leknou, začnou utíkat a nemuselo by to dopadnout dobře," doplnil Votruba.

Organizátoři nepodceňují ani přírodní nebezpečí. Stejně jako v minulých letech drží strom, který letos vyčnívá dvacet metrů nad zem a je ukotven v jímce dva metry pod zemí, ocelová lana a šestitunové kvádry. Systém by měl odolat i silným poryvům větru.

Pokud by taková situace nastala, tak jako v nedávné minulosti už dvakrát, jsou organizátoři připraveni přistoupit k dalším opatřením, jako je případné uzavření oblasti kolem stromu, aby nikoho nemohly zranit možné spadlé ozdoby.

Zajímavosti letošních trhů- vánoční strom ozdobí 600 vánočních koulí
- trhy osvětlí přes 20 tisíc led diodových žárovek
- elektřinu rozvede přes 5 kilometrů kabelů
- trhy nabídnou více než 160 prodejních míst
- kulturní program letošních trhů potrvá téměř 40 dní

Čtěte také: Vánoční trhy v centru Prahy budou provázet bezpečnostní opatření