V Praze tento se tento týden koná například tradiční kotlíková sbírka Armády spásy. Již od konce listopadu běží na Pražském hradě sbírka na pomoc SOS dětským vesničkám. Další menší sbírky pořádají například některé městské části nebo studenti.

„Obvykle je to tak, že před Vánoci jsou lidé na dobročinné sbírky citlivější a jsou více ochotní dávat koneckonců k Vánocům darování úzce patří," uvedla Klára Šplíchalová, výkonná ředitelka sdružení Fórum dárců, které zastřešuje dárce v celé republice.

Podle údajů ministerstva financí Češi ročně darují na krátkodobé i dlouhodobé projekty zhruba 1,6 miliardy korun a toto číslo je dlouhodobě stabilní. Mění se ale přístup dárců, kteří čím dál více dávají přednost moderním technologiím a méně důvěřují projektům, které vybírají peníze přímo na ulici. Sbírky do kasiček totiž v posledních letech získaly špatnou pověst.

Tradiční kotlíkovou sbírku pořádá tento víkend Armáda spásy. „Kotlíková sbírka je tradiční akce Armády spásy, která se pořádá mnoho let po celém světě. U nás v Praze bude pořádaná na dvou místech v obchodním centru Šestka poslední předvánoční víkend a druhá část proběhne 21. a 22. prosince v rámci předvánočního výdeje jídla bezdomovcům na Praze 5 před kostelem sv. Václava," vysvětlil koordinátor sbírky Petr Janoušek.

Národní potravinová sbírka

Do známých červených kotlíků budou moci lidé darovat hotovost, kterou charita využije k pomoci potřebným. V listopadu se Armáda spásy zapojila také do Národní potravinové sbírky. „Vybrali jsme šest a půl tuny potravin, což je myslím moc pěkný výsledek," uvedl Janoušek.

Na Pražském hradě probíhá od 29. listopadu také každoroční sbírka na pomoc ohroženým dětem, kterou pořádají SOS dětské vesničky. Na náměstí U Svatého Jiří mohou lidé až do 6. ledna přispívat do kasičky, umístěné u vánočního stromu. „Sbírka v loňském roce vynesla necelých 416 tisíc korun," uvedla ředitelka fundraisingu SOS vesniček Radana Koppová.

Doplnila, že peníze použili na rozšíření služeb pro rodiny, které jsou ohroženy odebráním dítěte, a k opravě a údržbě domů v SOS vesničkách, které většinou pochází z počátku sedmdesátých let. Většina letošního výtěžku půjde podle Koppové na rozvoj programu preventivních služeb pro rodiny ohrožené odebráním dětí.

Trošku jinou formu než výběr peněz na ulici má sbírka Strom splněných přání, kterou pořádá sdružení Dejme dětem šanci a která skončila v sobotu. Děti z dětských domovů si mohou prostřednictvím sdružení napsat dopis Ježíškovi. Lidé pak dětem dárky, o které si napíší, sami online zakoupí.

„V letošním ročníku jsme dostali celkem 1074 dopisů Ježíškovi plných dětských vánočních přání," sdělila ředitelka sdružení Dejme dětem šanci Michaela Chovancová s tím, že dárek se dostane téměř ke všem dětem ze spolupracujících dětských domovů.

Zasílání neadresných příspěvků

Kromě toho sdružení umožňuje lidem zasílat neadresné příspěvky, ze kterých plní dětem v termínu nesplněná přání. „Tuto možnost dárci využívají zejména od chvíle, kdy v nabídce zůstávají již pouze finančně nákladnější přání, nebo když udělají sbírku třeba mezi kolegy v kanceláři," doplnila Chovancová.

Zájem o projekt je každoročně velký. „Letos je srovnatelný s minulým ročníkem. Loni zůstalo nesplněných pouze 42 přání z celkových 1083. Pochopitelně se hůře plní dražší dárky, které si přejí starší děti. Hraček a účelových dárků by se splnilo daleko víc," vysvětlila Chovancová s tím, že děti si přejí všechno možné od hraček a her přes oblečení, šperky, parfémy, různé kosmetické pomůcky pro slečny, sportovní náčiní, kola, hodinky, ale také tablety a notebooky. „U starších dětí vedou mobilní telefony, které jsou bohužel mezi dárci nejméně oblíbené," uvedla Chovancová.

Občas si děti přejí i méně tradiční dárky. „Mezi netradiční dárky určitě patří například skříň, která se splnila hned první den. Dále lednička, pračka, postel a jiné vybavení do budoucí domácnosti. Tato přání se plní dobře. Dárci si cení, že děti myslí na svoji budoucnost. Naprostá většina přání je úměrná věku dětí a myslím, že srovnatelná s přáními jejich vrstevníků," zakončila Chovancová.

Kromě velkých projektů se o své méně šťastné bližní o svátcích starají i menší spolky a sdružení. Již potřetí například pořádají sbírku na pomoc lidem bez domova studenti právnické fakulty Karlovy univerzity. 

„Vybíráme oblečení, kosmetiku a podobně. Spolupracujeme se dvěma azylovými domy, jeden je ve Vršovicích pro ženy a jeden u Bulhara pro muže, kam vybrané věci putují," vysvětlil Jan Benko, předseda studentského sdružení Právnický akademický spolek Juristi, který sbírku pořádá. Studenti mají možnost v budově právnické fakulty nechat svoje dary pod vánočním stromem, který je umístěn ve velké hale, přezdívané „bazén".

Od kasiček k novým technologiím

Sbírky jsou stále velmi populární, v posledních letech ale klasické „krabičkové" sbírky na ulici trpí nedůvěrou ze strany dárců. Ta je dána řadou případů nelegálních a podvodných sbírek, u kterých peníze vůbec nešly na dobročinné účely.

Nedůvěra ve výběr peněz na ulici se podle Janouška z Armády spásy netýká jenom menších charit, ale i zavedených organizací. „Je to všeobecný trend. Armáda spásy je zavedená značka, ale týká se to i nás a musíme si dát velký pozor na to, jak komunikujeme s veřejností o tom, jak s penězi nakládáme," míní.

V důsledku menší důvěry v pouliční sbírky proto roste obliba jiných forem obdarovávání, jako jsou dárcovské esemesky či příspěvky online. „V posledních letech lidé stále více dávají přednost moderním technologiím a přispívají buď přes mobil, nebo prostřednictvím počítače. Na druhou stranu klesá podpora sbírek přímo na ulicích," vysvětlila ředitelka sdružení Fórum rádců Klára Šplíchalová.

Lidé by si podle ní měli před samotným darováním vybrat, které organizaci svoje peníze svěří a ověřit si, že je skutečně legitimní. Všechny povolené sbírky se dají najít na stránkách ministerstva vnitra, Fórum dárců navíc provozuje portál www.darujspravne.cz, kde si lidé mohou vybrat z více než tří stovek prověřených projektů.

Další obranou před podvody může být podle Šplíchalové také dlouhodobá podpora jednoho projektu či charity. „V oblasti charity a darování je velice důležitá důvěra a transparentnost. I proto je velmi přínosné, když se člověk rozhodne vybranou veřejně prospěšnou organizaci podporovat dlouhodobě. Má tak nejlepší zpětnou vazbu o tom, co neziskovka dělá a co se i díky jeho příspěvku podařilo," zakončila.