VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vánoční dárek: děti přispěly chlapci na speciální vozík

Praha - Sedmiletý Damián Tomášek dostal vánoční dárek o pár dní dříve. Ještě před Vánoci mohl využívat speciální vozík, jelikož má vrozenou vývojovou vadu mozku a sám nemůže sedět ani chodit. Stávající speciální židlička mu už nestačila. Vozík, který mu zajistí nejen kvalitní sed a možnost bezpečného transportu, má také polohovací funkce, díky kterým může odpočívat.

28.12.2015
SDÍLEJ:

Damián Tomášek z Prahy 3 se svou maminkou Magdalenou.Foto: DENÍK/Pavla Janoušková

Na zakoupení pomůcky mu peněžně pomohlo Konto Bariéry. Část peněz získal od dětí ze školy v Kunraticích v rámci nadačního charitativního běhu Run and help. Damián se narodil mamince Magdaleně a tatínkovi Michalovi. „Každý čeká zdravé dítě, my jsme dostali nemocné, ale díky tomu, že jsme měli štěstí na rodinu, zázemí i služby, tak jsme se s tím v průběhu času popasovali," vykládá o složitém osudu pětatřicetiletá Magdaléna Tomášková.

Po narození syna dostala kontakt na Ranou péči Eda, o které se dozvěděla, že půjčují pomůcky a učí rodiče, jak své dítě rozvíjet. Nakonec toho získali mnohem více. Každý měsíc k nim začala docházet poradkyně, přinášel hračky a učila s nimi rodiče zacházet. Pomáhali rodině také řešit různé situace, například výběr příhodných lázní, polohovacích pomůcek nebo komplexní péče. Damián nyní chodí do přípravné třídy Základní školy Zahrádka, která sídlí v Integračním centru Zahrada.

„Ráno vstaneme, nachystáme se do školy, kde je od osmi do dvou. Má tu bohatý program, prakticky se nezastaví. Je tu rehabilitace, ergoterapie, canisterapie, vířivka, muzikoterapie. Je toho opravdu hodně a nabídka je pestrá. Má bezvadné pedagogy i spolužáky a je tu spokojený. Nenudí se tu, takže odpoledne si ho odvážím unaveného, takže potřebuje odpočinek," popisuje Tomášková jejich každodenní rituál. Odpoledne jdou pak na procházku, a protože je ležící, potřebuje často polohovat. Hrají si vleže nebo sledují pohádky. Po koupání už jenom šup do postele.

Víkendová zábava

„Snažíme se zařadit i prvky, jako protahování, míčkování, hra. To je třeba v tureckém sedu, který sám neusedí, ale když si sednu za ním, tak si společně můžeme hrát. Trénuje tím zároveň hlavu, kterou neudrží," vysvětluje maminka, která má svůj internetový obchůdek. V něm nabízí pomůcky a věci pro děti, které jsou na tom podobně jako Damián. Například jsou to bodýčka, aby jim nelezla záda, když se přendávají z vozíku.

Víkendy tráví rodina Tomáškova různě. Někdy jezdí i k babičkám na Moravu. Většinou ale odpočívají nebo navštěvují přátele se stejně starými dětmi, protože Damián je rád mezi vrstevníky. Chodí často na procházky nebo se občas zajdou podívat na dětské představení.

Soustředit se i odpočívat najednou

Co se týká pomůcek pro Damiána, mají speciální kočárek na transport a interiérovou židličku, kterou už má Damián od roku a půl. Celou ji hradila pojišťovna. „Před rokem v říjnu jsme s ergoterapeutkou dospěly k názoru, že už je mu malá. Dá se zvětšit a rozšířit, ale už nevyhovovala na délku. Začali jsme vybírat novou pomůcku, což je složité, ale díky dobrému zázemí jsem to mohla v integračním centru konzultovat s fyzioterapeutkou a s ergoterapeutkou," popisuje Tomášková. Několik firem jí představilo svoji nabídku, až si vybrala správnou variantu. U žádosti na pojišťovně se to ale zadrhlo.

„Mají pro to svoje důvody. Původní židlička má malá kolečka jenom do interiéru. Hrazená je na deset let, jenže s vozíkem se bude jezdit i do terénu, takže jeho životnost je pět let. Z toho důvodu, přestože jsme se snažili argumentovat, že stávající je nevyhovující," objasňuje. Jenže v integračním centru chodí na zahradu, jezdí na výlety a mají i speciální auto na převoz vozíčkářů. Bylo tedy těžké vymyslet, kde peníze sehnat a jestli vůbec se jim to podaří.

Potom přišlo na řadu Konto Bariéry, které přispělo největší částkou. Pořádalo totiž šňůru charitativních běhů nazvanou Run and Help neboli běhání, které pomáhá. Děti ze Základní školy Kunratice se připojily na Den dětí a vybraly 152 tisíc korun, které předaly kromě Damiána ještě dalším postiženým dětem.

Polohovací vozík

„Měli jsme velkou radost, když nás pozvali koncem školního roku na předávání šeku do základní školy do Kunratic. Bylo to ohromně dojemné. Byla tam plná tělocvična dětí, vrstevníků Damiána i starších, kteří s ohromným nadšením běhali pro to, aby se Damián dostal tam, kam se děti běžně dostanou po svých nohou do školy, do parku, na výlet," vypočítává Tomášková.

Pak už se daly věci do pohybu a vozík se připravoval. Poprvé si jej ale Damián mohl vyzkoušet 18. prosince. Vozík se dá výborně polohovat. Potřebuje totiž sedět také u stolu a podílet se na činnostech. U jídla musí být co nejvíce vzpřímený, aby potrava šla dobře do žaludku.

Když má relaxaci, potřebuje úlevovou polohu, takže se dá sklopit. Má to mechanické ovládání, takže se tam snad nemůže nic pokazit. „Jsem z toho nadšená, protože tohle vozíky nemívají. Je tam i adaptér, který je homologovaný na převoz v autě," sdílí svoje dojmy Tomášková.

Psychický vývoj

Integrační centrum Damiánovi hodně pomáhá. Motoricky je na tom hodně špatně, neudrží hlavu, takže je na úrovni kolem třech měsíců. Ale psychický a sociální vývoj se daří rozvíjet.

„Je rád se svými vrstevníky. Má rád, když se něco montuje, když manžel něco opravuje či šroubuje. Když jsme pekli perníčky, tak jsem mu dala těsto do ruky, protože sám věci nemůže uchopit. Smál se a měl obrovskou radost," usmívá se Tomášková. Spolu pak nejradši budou koukat o Vánocích na pohádky, nejradši má Damián pořady s Michalem Nesvadbou nebo Pata a Mata.

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

28.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Programátor 35 000 Kč

Vývojáři softwaru IT. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 55000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: MVP: Türkova č.p. 2319/5b, Praha 4, Kontakt: Otýpková Barbora, tel.: 774486344, e-mail: barbora.otypkova@aspectworks.com, Kdo nahlásil: Nagyová Jiřina Mgr., tel.: 776 214 426, e-mail: jirina.nagyova@aspectworks.com, Developer cloudových aplikací, Protože stále rosteme, do svého týmu nyní hledáme lidi, které zajímá a baví dělat to, co děláme my a v čem jsme opravdu skvělí - implementovat celosvětovou jedničku v CRM - Salesforce. Pokud přímo se Salesforce nemáte zkušenosti, nevadí - rádi Vás vše naučíme. Máme u nás propracovaný systém vzdělávání i adaptace. Hledáme budoucí kolegy s různými úrovněmi zkušeností - přes juniory až po seniory. Diversita je pro nás důležitá stejně jako nové nápady, praktická řešení, osobní a profesní růst a zájem o naše lidi v práci. Pojďte s námi a našimi zajímavými zákazníky dělat Salesforce! #KeepITtogether, , , Co budete dělat?, " Podílet se na implementaci Salesforce (#1 CRM) v rámci projektů u řady zajímavých zákazníků., " Hlavní podíl Vaší práce budou technické aktivity, budete se z velké části zabývat kódováním, nastavováním a laděním platformy Salesforce a integracím s okolními systémy. , " Budete mít možnost vyzkoušet si všechny role od vypracování technické nabídky, přes analýzu u zákazníka, konzultaci procesů, implementaci technického řešení až po následnou technickou podporu. , " Podílet se na presales aktivitách a prezentacích u zákazníka., " Komunikovat se zákazníkem, a to i v anglickém jazyce. , " Přemýšlet, jak klientské požadavky zpracovat co nejefektivněji. , Co u nás oceníme?, " Znalost alespoň jednoho programovacího jazyka (optimálně JavaScript, Java, C#, PHP nebo Ruby)., " Alespoň základní zkušenost s webovými technologiemi (HTML, CSS). , " Praktické zkušenosti s programováním., " Pokročilou angličtinu., " Zkušenosti s oblastí CRM, zejména s consultingem u zákazníků, customizací a implementací CRM platformy je výhodou, nikoli nutností. , " Chuť na sobě pracovat a vzdělávat se. , , Co Vás u nás čeká, " Zajímavá práce se špičkovou technologií, na zajímavých projektech, s českými i zahraničními zákazníky., " Vzdělávání v oblasti Salesforce včetně certifikací je u nás samozřejmostí. , " Možnost být stále na "na vlně trendů" - účasti na konferencích a technologických setkávání, " Jazykové a soft-skills vzdělávání. , " Individuální přístup ke každému (flexibilní pracovní doba, možnost home office v závislosti na potřebách projektu, pracovní volno navíc)., " Ucelené portfolio zaměstnaneckých benefitů od multisportkarty až třeba po rodinnou vstupenku do ZOO. , " Parta chytrých lidí, co si na nic nehraje, kde je otevřená atmosféra a legrace.. Pracoviště: Aspectworks, s.r.o. praha 4, Türkova, č.p. 2319, 149 00 Praha 415. Informace: Barbora Otýpková, +420 774 486 344.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 22 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výk. práce: Praha 9 - Satalice, K cihelně 129, Kont.: Pavel Lev, tel.: 724 004 048, e-mail: plev@kamat.cz. , Jedná se o práci ve skladu. Namáhavá práce. Příjem a výdej zboží, výhodou znalost v oboru elektro a oprávnění k řízení VZV, po zapracování možnost prodloužení na dobu neurčitou. Zam. výhody: stravenky, 2x-3x ročně fin. odměny, zaměstnanecká sleva.. Pracoviště: Kamat spol. s r.o. - 002, K cihelně, č.p. 129, 190 15 Praha 915. Informace: Pavel Lev, Po-Pá8-14,+420 724 004 048.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Manipulační dělník 14 000 Kč

Pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 12. Poznámka: Místo pracoviště:, - U Mototechny 131, Tehovec, , Prvotní kontakt:, - tel.: 720 371 832, , Upřesňující údaje:, - pomocné manipulační práce ve skladech, skladové služby, manipulace se zbožím, - balení, kompletace, příjem zboží, značení zboží. Pracoviště: Nemeš group, s.r.o. - tehovec, U Mototechny, č.p. 131, 251 62 Mukařov. Informace: Pavlo Nemesh, +420 720 371 832.

Obchod - Prodavačka na čerpací stanici 25 000 Kč

Na čerpací stanici KM Prona na Průmyslové ulici v Praze 10 u stanice autobusu přijmu pokladní. Práce na denní a noční směny, krátký/dlouhý týden. Příplatky za noční směny a za víkendy.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Muž hledaný pro pokus o znásilnění.
9

Dívka se seznámila s cizincem v baru. Ten ji pak ztloukl a zkusil znásilnit

Letiště Václava Havla.
14

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Jak jsme žili v Československu. Staré Město a Josefov

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme na Staré Město.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT