„Organizace Ropid ve spolupráci s Dopravním podnikem posiluje provoz Pražské integrované dopravy. Nabídneme vyšší kapacitu zejména na linkách jezdících přes centrum Prahy a spojující jednotlivá nákupní centra v Praze,“ informoval Filip Drápal, mluvčí Ropidu, který organizuje pražskou dopravu.

Nejvíce posílí tramvaje 9 a 22 a metro B

Nejvíce posílit potřebují většinou tramvajové linky v centru Prahy a také metro B, které spojuje významná obchodní centra, Zličín, Nové Butovice, Anděl, Národní třída, Náměstí Republiky aČerný Most. Z tramvají budou nejvýrazněji posíleny páteřní linky 9 a 22, které budou jezdit v hlavní části sobotního a nedělního dne každých 5 minut.

„Každým rokem se období před vánočními svátky projevuje zvýšeným pohybem lidí v Praze. Počet cestujících je v listopadu a v prosinci vždy nejvyšší za celý rok. Proto se snažíme uspokojit zvýšenou poptávku po přepravě a zejména o víkendu posílit ty nejvytíženější linky,“ vysvětlil důvody změn Martin Jareš, vedoucí odboru plánování ROPID.

O předvánočních víkendech mezi 8. listopadem a 21. prosincem bude zkrácen interval tramvajových linek 9 a 22 ze 7,5 minuty na 5 minut a u linek 14 a 18 z 15 na 7,5 minuty (linka 14 ve zkráceném intervalu opět pouze na Výstaviště). Na linkách 4, 5, 7, 11 a 16 bude zvýšena kapacita spřaženými soupravami.

Linka 4 pojede v neděli podle sobotního jízdního řádu. Úplnou novinkou je posílení vybraných autobusových linek. Na lince 133 bude v podstatné části víkendu zkrácen interval z 20 na 15, respektive z 15 na 10 minut a na linku 217 budou nasazeny kloubové vozy místo standardních.

Stejně jako o těchto předvánočních víkendech bude posílen i nedělní provoz o státním svátku 17. listopadu.

Poslední víkendy před Vánocemi budou nejhorší

„O posledních dvou předvánočních víkendech 13. a14. prosince a 20. a 21. prosince, kdy očekáváme největší nápor cestujících na cestách za vánočními dárky, pojede metro B mezi 10 až 19 hodinou v polovičním intervalu 3 – 4 minuty v celé trase. Poprvé tak vyřešíme víkendové přeplňování metra B před Vánocemi,“ konstatoval Filip Drápal.

O státním svátku 17. listopadu se bude jezdit na ostatních linkách PID podle nedělních jízdních řádů. „Já si raději už dárky nakoupila dříve. Nakonec ale stejně ještě něco kupovat budu a je fakt, že jak v obchodních domech, tak i v MHD je hodně přeplněno, tak jsem zvědavá, jestli letošní posílení nějak pomůže,“ uzavřel Květoslava Kukrálová z Prahy 10.