Světelná výzdoba metropole bude letos rozsáhlejší než v předchozích letech. Například magistrát do ní hodlá investovat dvojnásobek toho, co loni – celkem čtyři miliony korun. Na Staroměstské náměstí a do ulice Na Příkopě umístí speciální světélka, která budou reagovat na okolní ruchy. Kromě toho zajistí výzdobu dalších frekventovaných ulic v centru, nábřeží i Evropské třídy.

Svá náměstí a hlavní tahy si ozdobí i jednotlivé městské části. Mezi ty spořivější, které utratí od 200 do 300 tisíc, patří třeba Praha 2, 7, Jižní Město, Modřany a Černý Most. Naopak nejdražší výzdobu budou mít rozlehlé obvody Praha 5 a 6, každý vynaloží 1,5 milionu.

Starší světla dostala úsporné žárovky

„Světelné dekory jsou ze dvou třetin v majetku Prahy 6, jednu třetinu si pronajímá. Všechny světelné prvky jsou repasovány a osazeny úspornými LED žárovkami,“ informoval mluvčí šestky Ondřej Šrámek.

Po několikaleté odmlce budou ozdobné žárovky svítit také v Sokolovské, Freyově, Vysočanské a Prosecké ulici v Praze 9. „Předběžné náklady na vánoční výzdobu ulic budou do milionu korun,“ uvedla mluvčí radnice Marie Kurková. Devítka v minulých letech dekorace nerozvěšovala a například loni uvedla, že ušetřené peníze dá do adventních akcí pro veřejnost.

Novinky si připravily i další městské části. Třeba Praha 3 letos poprvé nechá ozdobit stromovou alej na náměstí Jiřího z Poděbrad. Vnitřní prostory radnice místo najaté firmy zkrášlí žáci dvou uměleckých škol.

Výzdoba na Skalce

Praha 10 zase umístí výzdobu i do ulice Na Padesátém v okolí metra Skalka, kde dříve nebývala. Na Skalce a před obchodním centrem Cíl na Zahradním Městě budou také nově umístěny vánoční stromy.

Nové typy dekorací připravily smíchovská a modřanská radnice. Letos se změní například vzhled světelné dominanty kruhového objezdu v ulici Čs. exilu.

Některé městské části použijí na výzdobu výtvory svých nejmenších občanů. „Vánoční stromy budou mít volná spodní patra, na která mohou děti věšet ozdoby, které ve škole či doma vyrobí,“ řekl starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Jehličnany budou tradičně umístěné na Strossmayerově a Ortenově náměstí.

Praha 14, která letos slaví čtvrtstoletí své existence, umístí před metro Rajská zahrada 25 malých vánočních stromků. Každá škola a školka bude mít svůj, který si ozdobí. Úřad je pak nechá přesunout před jejich budovy.