Zájemci mohou zasílat svoje tipy na jehličnany, které jsou vhodné pro postavení v samém srdci české metropole. Fotografie a popis stromů může veřejnost zasílat do 1. října 2021. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu.

„Pražané již přišli o dvoje velikonoční a jedny vánoční trhy. Věříme, že se už ale situace obrací k lepšímu a pod letošním vánočním stromem si všichni vychutnají svůj oblíbený svařák. Rád bych proto opět požádal veřejnost, aby nám zasílala typy na stromy, které se stanou letošní adventní dominantou Staroměstského náměstí,“ říká Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko. Ten, kdo vítězný strom nabídne nebo dá na něj tip, získá podle pravidel soutěže deset tisíc korun.

Tip na letošní vánoční strom může dát každý. Nejvhodnějším je jehličnan, Smrk ztepilý, který se může nacházet na soukromém pozemku i veřejném prostranství.

Zájemci mohou zasílat tipy na stromy, které jsou tzv. přerostlé a začínají být nebezpečné svému okolí (parky, zahrady, veřejná prostranství apod.), takže je nutné je z bezpečnostních důvodů pokácet, případně stojí na stavebních pozemcích. Podstatné je, aby byly zdravé, což posoudí dendrologové z Mendelovy univerzity.

Strom není váš? Nevadí

V loňském roce připomínal sváteční atmosféru v centru metropole strom, který vyrostl nedaleko Jílového u Prahy na soukromém pozemku. Smrk ztepilý, který loni společnost Taiko vybrala měl 17,5 metru a zhruba 40 let.

Tip na vhodný strom může poskytnout každý a nemusí být ani majitelem stromu. Stačí vědět, o zajímavém smrku a upozornit na něj. Všechny stromy, které během předchozích let zdobily Staroměstské náměstí, bylo nutné z důvodu bezpečnosti nebo plánované stavební činnosti pokácet.

Ideálním stromem je smrk ztepilý. Musí mít rovnoměrné zavětvení, pravidelný kmen a měl by být zhruba 23 až 25 metrů vysoký. Následně bude upravený na bezpečnou výšku 22 metrů.

Růst může kdekoli v České republice. Jen je třeba, aby byl dobře dostupný pro těžkou techniku, protože se nesmí při kácení poškodit. Blízko něj se musí dostat jeřáb a tahač s návěsem. Strom se přímo při kácení pokládá na připravený návěs tak, aby se nepoškodily větve. Naložený strom má totiž po zajištění větví šířku zhruba čtyři až pět metrů.

První den letošního listopadu vyberou organizátoři vhodného kandidáta. Pokud se vše podaří podle plánu, strom by se měl rozsvítit na Staroměstském náměstí v Praze v sobotu 27. listopadu 2021.