„Všichni máme roušky, jsme očkování. Kontroly na nás chodí, my ale všechno splňujeme, jinak bychom tu nebyli. Leda by si vláda na nás musela vymyslet zase něco nového. Vzít lidem radost před Vánocemi a sebrat jim vánoční trhy je moc smutné. My jsme na vzduchu. Obchodní centra a akce nikdo neřeší,“ řekla Pražskému deníku prodavačka halušek, kterou doplnila kolegyně u stánku s ručními výrobky z chráněné dílny. „Všechno zboží ušily ženy s rakovinou prsu. Jsme nezisková organizace a jsme rádi, že tu můžeme prodávat. Zákazu se nebojím. Tyhle chňapky jsem ušila sama,“ pochlubila se.

„Nedopustíme, aby se díky nešťastným a nejednoznačným nařízením dostali drobní živnostníci do existenčních problémů! Zákaz vánočních trhů považuji za obrovský nesmysl, když mohou i nadále fungovat například farmářské trhy,“ zdůvodnil starosta Prahy 1 Petr Hejma (My, co tady žijeme / STAN) konání Václavských Vánoc v režimu „maximálně stovky lidí v daném místě, dodržujících bezpečné rozestupy“.

Ve vyhlášené hale 22 v pražských Holešovicích prodává na 50 farmářů a prodejců ovoce, zeleninu nebo pečivo.
OBRAZEM: Vánoční ne, farmářské ano. Holešovská hala 22 je v provozu celoročně

Při naší návštěvě Václavského náměstí byla prodejní místa uklizená a působila poměrně vkusně. Někteří Pražané to ale vnímají jinak. „Program je pouze hodinu denně, ale stánky jsou otevřené po celý den. Kontrola covidpasů u stánků je nulová. Výzdoba hrozná a ceny katastrofální. Jestli je toto vizitka Prahy 1, tak gratuluji,“ postěžovala si na Facebooku Kateřina Budlovská.

Lidé se neshodnou ani na Hejmově interpretaci pravidel. „To je tedy fakt skvělé, že starosta a Praha 1 navádí občany k nedodržování a obcházení pravidel a bojkotu opatření, navržených odborníky,“ napsal do komentářů David Mara, který také použil silná slova jako sabotáž, arogance či anarchie.

Kritika i chvála

Vedení radnice argumentuje tím, že jako kulturní akce byly trhy na Václavském náměstí registrované už před několika měsíci, dávno před vyhlášením vládních restrikcí. A také tím, že prodej jídla ani nápojů na ulici není zakázaný, byť to neplatí o venkovní konzumaci alkoholu. Na adresu Hejmy a spol. se současně s kritikou snášejí i slova chvály. „Jsem ráda, že v naší městské části se najde převážná část inteligentních občanů, kteří selským rozumem dokáží vyhodnotit situaci. Já osobně se raději zajdu projít osvětlenou vánoční Prahou, (navštívit trhy doporučuji s respirátorem), než do obchodního centra přecpaného k prasknutí,“ poznamenala Markéta Padevět.

Stánkový prodej zachovali po třídenní „váhací“ pauze také na Andělu a použili trik, který zkoušejí organizátoři i jinde v zemi – přejmenování. Místo vánočních trhů zde probíhají Farmářské, řemeslné trhy, které se ale sortimentem nijak neliší od těch adventních. Navzdory vládnímu nařízení se zde prodávají ozdoby, řemeslný sortiment nebo třeba ponožky s vánoční tématikou. A samozřejmě i jídlo a pití.

Ze stánků a okolí u Andělu raději sundali vánoční výzdobu. Městská policie ale i zde řeší stížnosti na porušování nouzového stavu. Podle stánkaře Aloise jsou zde „měštáci denně a kontrolují a kontrolují“. „Je to jejich práce a na udání musí přijet,“ řekl stánkař Pražskému deníku.

Strážníci podezření na porušení vládních nařízení zdokumentují a pak předávají k správnímu řízení.

Místní šetření na stavbě terasy Budějovická /DBK a její prohlídka.
Terasy na Budějovické se veřejnosti otevřou před Vánocemi, slíbil radní

Proti snahám udržet trhy „při životě“ zaznívají hlasy, které takové počínání označují za „výsměch všem ostatním trhovcům“. A na Youtube se několik posledních dnů šíří příspěvek videokanálu Kluci z Prahy. Video zabírá otevřené stánky s „předraženou šunkou“ vedle „zašpérovaných“ vánočních trhů na Staroměstském náměstí. Prodej šunky přitom zaštítila radnice pod hlavičkou prezentace Nadace Pražské děti. „Jak vidíte, kulturní program je tu velmi bohatý a vůbec nevadí, že stánky jsou k tomu programu otočeny zády,“ komentuje reportér. Video už má dodnes přes 300 tisíc shlédnutí.

Magistrát dosud nezaujal jednoznačné stanovisko k tomu, jak problém řešit, byť zákaz vánočních trhů považuje vedení města za nesmyslný a nelogický s odkazem na to, že se lidé na náměstích beztak shlukují a společně konzumují. „V Praze je to o tom, jak na opatření vlády reagují jednotliví provozovatelé. Taiko, které pořádá trhy na Staroměstském náměstí, se rozhodlo pro zrušení a někdo jiný zase ne,“ prohlásil primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který v té souvislosti poukázal i na neexistující pravomoc primátora pozastavit v nouzovém stavu platnost tržního řádu. Ten mimo jiné určuje, co se kde může prodávat.