Těmi by podle všeho měli být právě mladí lidé donedávna jejich rozhodnutí žít v garsonce singl či později ve větším bytě zakládat rodiny blokovaly nemalé ceny. A právě nyní by se situace měla podstatně změnit. Ve srovnání s nedávnou minulostí, kdy garsonka o pětatřiceti metrech čtverečních stála téměř miliony dva, cena spadla skoro o polovinu.

„Sleduji pohyb v realitách i bytových nabídkách a je fakt, že ceny ke koupi už lákají. Má to ovšem jeden háček nemám ani ten milion a dlouho ani mít nebudu," řekl třiadvacetiletý Vladimír Kopecký, který se živí jako obchodní zástupce.

Větší naději, že si splní sen mít klíče od vlastní střechy nad hlavou projevila osmadvacetiletá Milena Žďárská z Kolína. V Praze pracuje jako kosmetička a na malou garsonku by se prý zmohla jen s pomocí rodičů. „Hypotéku nechci, protože usínat a probouzet se s obavou, že třeba už příští měsíc nic nevydělám a pak o všechno přijdu, mě děsí," uvažovala.

„Naše společnost má ve své nabídce jak levnější byty určené především jako startovací bydlení pro mladé, tak také luxusnější projekty pro náročnější klientelu," vysvětloval Jiří Vajner obchodní ředitel Central Group.

U nových bytů se metr čtvereční nyní nabízí průměrně za zhruba 57 tisíc korun

Na cenové kolbiště však vstoupil další vážný soupeř tím jsou radnice některých městských částí. Například v Horních Měcholupech tamní radnice již část svého bytového fondu rozprodala. A právě Horní Měcholupy, kde staví i zmínění developeři, vyvolaly mezi oběma společnostmi cenové války.

„Novým majitelům jsme do soukromého vlastnictví prodali 350 bytů. Cena garsonky zhruba pětatřicet čtverečních metrů byla něco málo přes 1 milion korun, a třípokoják za 1,6 milionu," uvedl Michal Frauenterka, radní pro majetek Městské části Prahy 15. Jednalo se však podle radního o pětadvacet let staré byty bez zateplených fasád a dalších technických úprav. „Kupující musí počítat s faktem, že do takového bytu pak bude hodně investovat. Rekonstrukce ho nepochybně vyjde nastejno jako koupě nového bytu, ne-li dráž," konstatoval Evžen Korec, generální ředitel Ekospolu.

Podle developerů je příkladem nízkých cen právě projekt Horní Měcholupy. Zde se ceny nových bytů pohybují již od 1,1 milionu korun.

„To ovšem neznamená, že jsou byty jakkoliv ošizené na kvalitě či vybavení," sdělil Jiří Vajner obchodní ředitel Central Group. „Starší byt si za necelé dva miliony kupovala moje sestra a předělala si ho podle vlastních představ. Jenomže jí to stálo taky dost peněz. Já bych proto radši šla rovnou do nového. Jen na to ale mít," hodnotila své možnosti Jarmila Puci, sekretářka ve státní správě.

Ve svých šestadvaceti letech stále bydlí s přítelem u jeho rodičů v rodinném domě. Mít vlastní bydlení však mladá dvojice stále považuje za životní prioritu. „Ta je zatím vzhledem k finančním možnostem nás obou v absolutním nedohlednu. Netroufli bychom si ani na garsonku," doplnila Jarmila Puci.

Podle developerů jdou takříkajíc na dračku právě malometrážní garsonky. „Byty 1+kk jsou vyprodané, takzvaný hlad po nich je stále veliký. Nejlevnější standard jsme prodávali i v lokalitě našeho projektu Panorama Kyje za 1,3 milionu korun," kontroval Evžen Korec z Ekospolu.

„Pokud klient najde srovnatelnou nemovitost s lepší cenou oproti naší nabídce, my cenu dorovnáme a navíc přidáme bonus ve výši 100 tisíc korun," sdělil šéf Central Group Dušan Kunovský. Což by mohla být pro mladé páry už přímo výzva k zamyšlení. Jenomže zřejmě zůstane jen u toho.

Oslovení respondenti si chtějí za svou investici postavit aspoň malý rodinný domek. Bez partají a výtahů. A pokud možno i bez strašáka zvaný hypotéka. Nelákají je ani údajně výhodné úroky.

„Nevadilo by mi mít hezký byteček a třeba dobré sousedy. Jen bych si ho chtěl pořídit za vlastní peníze. Po jakékoliv formě půjčky bych se bál dlouhých let splácení," řekl podnikatel Tomáš Andrle.