V projektu Šance, kterým chce radnice Prahy 1 rozšířit nabídku ubytovacích kapacit pro seniory, došlo tento týden k posunu. V pondělí totiž přišla rada městské části s podnětem pro změnu územního plánu, aby v areálu armády poblíž Strahovské ulice na Hradčanech mohly vzniknout domy s pečovatelskou službou.

Jednání s ministerstvem obrany (MO) vede radnice první městské části už od roku 2005, kdy se na něj obrátilo s žádosti o převedení pozemků na Petříně. Resort obrany to však zamítl, protože s opuštěním areálu nepočítá a považuje ho za perspektivní.

„Navíc plochu využívá spojovací vojsko. Ani ve výhledu do roku 2013 se proto nepředpokládá, že by tento majetek byl označený za nepotřebný,“ sdělil Deníku Jan Pejšek z tiskového odboru MO.

Vlastníkem zůstane armáda

Radnice proto navrhla ministerstvu, aby se na projektu také podílel. Podle informací deníku právě probíhají jednání o tom, že v objektu vzniknou domy, ve kterých najdou zázemí nejen senioři z první městské části, ale také váleční veteráni.

„Pozemek by přitom zůstal ve vlastnictví armády, takže požadavek ministerstva by tak byl splněn,“ vysvětlila záměr úřadu vedoucí odboru územního rozvoje Prahy 1 Jaromíra Eismannová.

Jednou z podmínek budoucí realizace projektu je změna územního plánu. Ten s podobnými stavbami na Petříně nepočítá. Představitelé magistrátu očekávají od Prahy 1 návrhy na změnu v plánu do září letošního roku, aby vše stihli zahrnout do připravovaného konceptu. Ten posléze chtějí předložit k veřejné i odborné diskusi a schválit v roce 2010.

Opozice: informujte seniory

Podnět na změnu územního plánu budou zastupitelé projednávat za necelé dva týdny. Vypadá to, že s hlasy opozice se počítat nedá. „Výstavba několikapatrových domů ve vojenském areálu na Petříně pozmění vzhled města,“ myslí si zastupitel Jaroslav Škárka (Věci veřejné). Radnice by podle něj měla pro vznik domů s pečovatelskou službou využít stávající objekty, které vlastní.

„Situace ohledně nedostatku míst v domovech pro seniory by se na Praze 1 navíc dala zlepšit tím, kdyby zdejší senioři byli lépe informování o možnosti využívat pečovatelské služby ve vlastním bytě,“ dodal.

Rada první městské části s kritikou projektu nesouhlasí.

Domy s pečovatelskou službou na Praze 1

Čtyři objekty v ulicích Dlouhá, Pštrosova, U Zlaté studně a Týnská, které poskytují 100 bytových jednotek s kapacitou 107 lůžek. Připravuje se vydání povolení na výstavbu dalších dvou objektů v ulicích Benediktská a Lodecká s předpokládanou kapacitou 74 bytových jednotek s kapacitou 82 lůžek.