Legendární plavidla dorazila do českého hlavního města ku příležitosti 10. výročí svatojánských barokních slavností Navalis, které se konají v centru metropole v úterý. A právě dlouhé a bohatě zdobené gondoly, které sloužily k válečným účelům, budou hlavním lákadlem pro lidi. 

V neděli byly po pěti dnech cesty spuštěny na Vltavu. Nejprve lodí dorazily na italskou pevninu, odkud je kamiony pět dní vezly do Prahy. U Hergetovy cihelny se za pomocí jeřábů dostaly na hladinu, s transportem ze souše na vodu pomáhali muži v námořnických trikách a někteří měli typický gondoliérský klobouk.

Obě lodě patří mezi deset gondol typu bissone. které jsou přes rok uložené v historické loděnici Arsenal z 15. století.

Jako první se 10:18 za potlesku přihlížejících projela poprvé sladkou vodou loď s názvem Cavalli. Modrobílá loď se stříbrnými motivy a párem tažných koní znázorňuje rychlost benátských lodí.

Po projevech organizátorů, čestných hostů a například starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého z TOP 09 byla transportována i druhé gondola - Geografia. Červená loď se zlatým zdobením a ženou s glóbem symbolizuje objevitelské plavby Benátčanů.

Krátce před nedělním polednem vyplula také směrem ke Karlovu mostu. Poháněla ji síla osmi veslařů.  Podle Zdeňka Bergmana, hlavního pořadatele Navalis a majitele společnosti Pražské Benátky, je zapůjčení lodí do Prahy malý zázrak.

Prahu a Benátky spojuje Jan Nepomucký

Avšak zas tak překvapivé to není. Spojitost mezi oběma městy existuje. Pokud například v jedné uličce v benátské čtvrti San Polo pořádně zakloníte hlavu u gotického portálu stejnojmenného kostela, spatříte fresku s unikátní podobou českého světce Jana Nepomuckého. "Na pozadí obrazu je dokonce vidět i Karlův most," prozrazuje Bergman.

Právě Jan Nepomucký byl podle legendy u Karlova mostu svržen do Vltavy. Je patronem mostů, komunikace, dobré pověsti a lidí od vody - a tím i Benátek.

Dříve byly svatojánské slavnosti spojena s položením základního kamene Národního divadla. U příležitosti svatořečení sv. Jana se konal v roce 2009 první ročník obnovených Navalis.

Letos se kromě zmíněných válečných gondol mohou návštěvníci těšit další desítky gondol a dalších lodí, plavbu otužilců, seskok parašutistů a barokní koncert. Vše završí velkolepý ohňostroj.