Pětapadesátiletou učitelku na střední průmyslové škole v Praze 10 zřejmě delší dobu šikanovala trojice studentů. Byla za to v lednu potrestána podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Učitelka krátce poté zemřela, vedení školy odmítá příčinnou souvislost mezi šikanou a jejím úmrtím. Roli prý hrály dlouhodobější zdravotní problémy.

Ředitel Bártl tento týden uvedl, že rezignovat nehodlá, a jakékoliv pochybení odmítl. "Můžu říct, že mě toto vyjádření v průběhu tohoto týdne překvapilo," poznamenala Valachová. Pravomoc odvolat ředitele má zřizovatel školy, tedy pražský magistrát.

Tento případ je jiný v tom, že existují nahrávky, takže veřejnost ví, co se ve škole dělo. "Domnívám se, že pokud se prokáže, že vedení školy vědělo o té situaci nebo že nedodrželo preventivní postupy, že je jediné možné řešení, že budou vyvozeny personální důsledky vůči vedení školy," prohlásila ministryně.

Nesouvisí to podle ní s konkrétním pochybením některých lidí. "Souvisí to s tím, jak vážně přistoupíme k tomu, co se stalo. Včetně toho, že všichni zúčastnění převezmou objektivní odpovědnost za to, že k tomu mohlo dojít," uvedla.

Návštěva na škole

V úterý se chystá školu navštívit společně s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). "Cílem je podpořit žáky a učitele, setkat se s nimi se všemi, komunikovat s nimi závažnost případu a říci jim, že je potřeba pracovat na nápravě klimatu. Musíme vidět, že na té škole nejsou jenom agresoři. Domnívám se, že ta škola je pod velkým tlakem," dodala.

Valachová v pátek jednala také se šéfem České školní inspekce Tomášem Zatloukalem. Zjistila od něj, že 36 procent středních škol, které inspekce ve školním roce 2014/2015 navštívila, se setkalo s hrubým slovníkem žáka vůči učiteli.

S fyzickou agresí žáka vůči učiteli se pak setkalo 4,7 procenta škol. Tyto údaje považuje Valachová za znepokojující. "Budeme podporovat vedení škol nastavením preventivních mechanismů a také tím jak postupovat, pokud k takovému jednání dojde," řekla.

Nutná je právní podpora

Školy podle ní potřebují také právní podporu, aby si v těchto situacích uměly lépe poradit. "Existuje poměrně nízké právní povědomí, jak závažná je šikana, která by mohla vést k vyloučení žáka a trestní odpovědnosti. Samo vedení škol si není jisté, jakým způsobem právně v takových situacích postupovat," uvedla ministryně.

Nedomnívá se, že by tento problém vyřešilo, kdyby měli učitelé status veřejného činitele, o čemž se diskutovalo už v dobách jejího předchůdce Marcela Chládka (ČSSD). Toto postavení by znamenalo, že by za útoky na pedagogy hrozily agresorům vyšší tresty. Valachová ale pochybuje o tom, že by to školy využívaly a podávaly trestní oznámení.

Čtěte také: Šikanu najdete na každé škole, řekl psycholog