„Už máme vyraženo 70 metrů, kolektor povede v hloubce patnáct metrů pod ulicí Na Příkopě, Václavským náměstím až po křížení s Jindřišskou ulicí. Celkem 330 metrů dlouhou stavbu dokončíme v roce 2009,“ sdělil Otakar Čapek ze společnosti Kolektory Praha.

Od příštího roku budou mít Pražané možnost se do kolektorů podívat. Pilotním projektem v rámci programu Praha technická, který zpřístupní veřejnosti zajímavé technické prostory, bude právě prohlídka těchto tunelů pod metropolí. Počítá se se vstupným 200 korun a skupinami o maximálně šestnácti účastnících.

Možná i centrální vytápění

V kolektoru bude uložen vodovod, plynovod, elektrické vedení nízkého i vysokého napětí, či například kabely telekomunikačních a datových sítí. V případě poruchy bude mnohem jednodušší a rychlejší jejich oprava.

V budoucnu bude možné do všech kolektorů umístit také systémy centrálního vytápění či speciálních datových kabelů.

„Jsme rádi, že díky budování těchto tunelů v centru byl splněn náš požadavek, aby pro případnou pokládku dalších inženýrských sítí či oprav těch stávajících byly vyloučeny výkopové práce, které každého obtěžují a nikomu se nelíbí,“ sdělil starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Svět chce pražský systém

Budování tunelů na sítě má však i další pozitivní efekt. Při pracích se totiž provádí mapování základů historických domů a jejich oprava.

„Opravili jsme tak desítky středověkých sklepů, ale také například špatné základy paláce Lucerna či Uměleckoprůmyslového muzea,“ sdělil ředitel společnosti Kolektory Praha Otakar Čapek.

Český vynález

Podle něj je vznikající kolektorový systém pod centrem českým vynálezem, který poutá pozornost na celém světě. Mezi největší zájemce o tento systém patří města v Iráku, Japonsku, Thajsku, Kanadě a Spojených arabských emirátech.

Délka pražské kolektorové sítě představuje téměř devadesát kilometrů, z čehož je šestnáct v centru.

 

Kolektory na Václavském náměstí

Kolektor A (střed Václavského náměstí)
- již provozovaná trasa (původně kabelový kanál)
- rekonstrukce za zhruba 200 milionů korun ukončena v roce 2004
- soustřeďuje tranzitní kabelové sítě silnoproudu, telekomunikací a optických kabelů

Kolektor B (levá strana Václavského náměstí)
- výstavba nového kolektoru za 218 milionů korun bude ukončena za 18 měsíců
- klasický distribuční kolektor pro zásobování objektů na levé straně spodní části Václavského náměstí všemi médii
- umožní propojení trubních sítí mezi kolektory v Jindřišské ulici, Vodičkově a Na Příkopech

Kolektor C (pravá strana Václavského náměstí)
- rekonstrukce za zhruba 320 milionů korun skončí v roce 2009
- v současnosti opravovaný původní vodovodní kanál
- klasický distribuční kolektor pro zásobování všech objektů na pravé straně spodní části Václavského náměstí a převedení tranzitních vodovodů