VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Václavák patří narkomanům

Praha 1 - Už ne špinavé hlavní nádraží prolezlé nechutnými páchnoucími existencemi, dychtícími po pravidelné dávce drogy. Po rekonstrukci haly a následné zostřené kontrole ze strany represivních složek se podstatná část nejviditelnějšího škraloupu drogové scény - závislí - přesunula.

16.3.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Nikoliv však na Mars, jak by si mnozí pravděpodobně přáli, ale jen o několik desítek metrů dál – na Václavské náměstí a do okolních ulic.

Jen v úterý odpoledne, za teplého jarního počasí, se to evidentně drogou zhuntovanými nešťastníky v samém srdci metropole jen hemžilo. „Věříte, že se bojím vyrazit na Václavák za bílého dne? Dřív to bylo jen v noci,“ okomentovala náhodná postarší kolemjdoucí situaci v ulici Ve Smečkách kolem patnácté hodiny.

Při pohledu na skupinku nebezpečně vyhlížejících mužů, zřejmě dealerů drog, jí bylo nutno dát zapravdu. O kus dál, v potemnělém podloubí, ležela na zemi injekční stříkačka. A ne jedna. Zkrátka ostudný obrázek.

Radní chce rozdělit odpovědnosti

A vedení radnice Prahy 1 se s ním nehodlá smířit. Zvláště teď, když radní odpovědnou mimo jiné za protidrogovou prevenci je Jana Pařízková (VV), známá svým nekompromisním postojem vůči drogové scéně.

Je spíše zastánkyní mobilní péče o závislé. Dlouhodobě se jí naopak nezamlouvá především metadonové centrum Ve Smečkách, sídlící naproti mateřské škole. Právě umístění podobných zařízení ve středu města je prý jednou z příčin vysoké koncentrace nežádoucích živlů v turisticky vyhledávaných lokacích.

„Například do metadonového centra dochází zhruba stovka lidí, ale jen nepatrný zlomek jich pochází z Prahy 1,“ zmínila před časem Pařízková s tím, že městská část by už nadále nerada pečovala o narkomany z celého města. Jenže co s nimi? Pařízková uvažuje o mobilním substitučním centru, zřejmě v podobě sanitky, a hodlá vyjednávat se sousedními městskými částmi. Pokud se nedohodne, pak by se podle ní měli Ve Smečkách léčit jen závislí z Prahy 1. A oslovení Pražané toto řešení vítají.

Odborníci pochybují

Jenže proti jsou odborníci. Pochybnosti mají také muži zákona působící v terénu. „Problém není v metadonovém centru. Tam docházejí ti, kteří se chtějí vyléčit. Nejsou nebezpeční,“ uvažuje nejmenovaný strážník dohlížející na pořádek ve Vrchlického sadech.

Také podle ředitele strážníků Prahy 1 Miroslava Stejskala se situace kolem metadonového centra zlepšila, když se jeho lidé postarali o to, aby se před ním neshlukovali závislí „kamarádi“ těch, kteří se chtějí léčit. „Teď tam chodí většinou ti, kteří skutečně využívají programu substituce,“ uvedl Stejskal, který shodou okolností bydlí přímo naproti metadonovému centru.

O tom, že centrum není nebezpečné, ale naopak užitečné, je přesvědčen psychiatr Ivan Douda z organizace Drop-In, která ordinaci Ve Smečkách provozuje. Tvrdí, že není možné doufat v přesun narkomanů na periferii. „Jejich cesty budou vždy zákonitě mířit do středu města a právě proto zde musí být i místa, kde je jim možno pomoci,“ říká Douda.

Podle něj by se radnice měla zaměřit spíše na herny a non–stop bary, kde se scházejí nebezpeční narkomani, kteří nejsou ochotni se léčit a páchají trestnou činnost. „K nám nedocházejí ti nejhorší feťáci, ale lidé, kteří jsou motivováni se svou závislostí něco udělat. Připouštím, že mnohdy mohou vypadat nevábně. Nikoho ale neohrožují,“ je přesvědčen Douda.

Výměnu jehel jako prevenci infekčních chorob v rámci mobilní ordinace Sanitka, zajíždějící do Vrchlického sadů, vítá. Ale samotná substituční léčba by podle něj měla nadále probíhat tam, kde doposud.

Autor: Jakub Krupka

16.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fenka Luna se ztratila v úterý na Letné. Neviděli jste ji?

Na Letné se ztratila plachá fenka křížence Luna. Neviděli jste ji?

iPhone X

KRIMI MIX: Cizinec chtěl použít cizí doklady k nákupu drahého mobilního telefonu

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Na nejkratší rychlobruslařské trati, sprintu na 500 metrů, vybojovala česká jezdkyně Karolína Erbanová bronzovou medaili! Lepší byla pouze zlatá Japonka Nao Kodairaová a stříbrná Korejka I Sang-Hwa.

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

VÍME PRVNÍ

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT