Do dvou měsíců by měl být patron české země na Václavském náměstí pod jakýmsi elektronickým plotem, podobně jako sochy na Karlově mostě. „Strážníci tak dostanou signál, že se někdo pokouší na sochu vylézt, a mohou okamžitě zasáhnout,“ dodal radní.

Škody za dvě stě tisíc ročně

Podle Richtera dosahují škody na sousoší ročně okolo dvou set tisíc korun. Myslbekovo dílo je od rekonstrukce povoskované, aby lépe čelilo vlivům okolního prostředí, ale odstraňováním různých plakátů a samolepek, kterými je podstavec sochy sv. Václava neustále oblepován, se ochrana smývá. Škody také vznikají tím, že turisté odlupují hrany desek na podstavci. „Navíc dáme na pomník cedulky s oznámením, že jde o národní kulturní památku, aby se k ní lidé chovali s náležitým respektem,“uvedl Richter.

Větší problémy

Město má s Václavem větší problémy od doby, co se odstranil řetěz, který celý pomník obepínal. Komunističtí představitelé ho tam v osmdesátých letech nechali nainstalovat přes noc. Po bouřlivé diskusi byl teprve před třemi lety odstraněn a uschován. Vrátit ho k pomníku se ale městu nechce. „Bylo by to složité, řetěz reprezentoval komunistickou dobu,“ míní Richter.

S Václavem měl režim problém i po okupaci v roce 1968 a okolo sochy „nainstaloval“ velké dřevěné květináče s keři. Pražané této úpravě jinak neřekli než Štrougalův háječek, podle tehdejšího ministra vnitra Lubomíra Štrougala. „Po porážce Ruska v hokeji v devětašedesátém roce jsme celý háječek rozdupali. Dobře se pamatuji, jak jsme s botama od hlíny zdolávali pomník a oslavovali alespoň toto vítězství nad okupantem,“ připomněl si zážitky Martin Hašek z Nuslí.