Jejich partnerem bude regionální Deník, a odstartují už tuto středu přímým přenosem z Vesnice roku 2012 - Řepice u Strakonic.

„Komunální volby jsou ty, ke kterým chodím," říká Václav Moravec, který v rozhovoru pro Deník popisuje, jak složité je ustát poznámky politiků a proč odešel 
z rádia poté, co stanici koupil Andrej Babiš.

Letos to bylo deset let, co jste začal vysílat v ČT. Pociťujete ještě nervozitu, když jdete do přímého přenosu, zvlášť v předvolebních speciálech?

Vlastně už je to jedenáctý rok, který letos budeme 
s Otázkami Václava Moravce uzavírat. U předvolebních debat, kde je přítomno publikum, je nervozita vždycky, byť musím říci, že na rozdíl od klasických nedělí mě účast lidí ve studiu hodně nabíjí. Těším se na první vysílání v Řepici, protože se bude natáčet v krásné stodole, i když to označení stodola může mít negativní nádech. Pro vesnici je to událost, tím pádem i jako moderátor chcete, aby to dobře dopadlo, a proto i nervozita je větší, než když vysíláte v neděli ze studia, kde už máte vše takříkajíc osahané.

Nakolik se liší příprava klasických Otázek od speciálu vysílaného přímo z terénu?

Pravidelně, když skončí jedny volby, v tomto případě evropské, začíná v televizi příprava dalších. U nás to znamená, že se sejde tým redakce zpravodajství pod vedením Andrey Majstorovičové. My se každým volebním vysíláním poučíme a přemýšlíme, jak ho inovovat. Nyní jsme si pro vysílání v Ostravě, Brně i Praze vymysleli zapojení komunikace pomocí Twitteru. Jedna část pořadu se bude odehrávat na obrazovce a druhá souběžně 
s tím na sociálních sítích. Je to obrovský objem práce, byť se to divákům nezdá a vypadá to lehce.

A vaše osobní příprava? Používáte nějaké speciální rešerše, nebo máte tajemného informátora, abyste zjistil, co třeba obyvatele Řepice trápí?

Skvělým informátorem 
v Řepici je pan starosta, stejně tak starosta Jeseníku nad Odrou, oba byli nápadem na vysílání nadšeni. Přemýšleli jsme, jak se při komunálních volbách věnovat těm nejmenším obcím a jaký klíč pro jejich výběr volit. Vzali jsme proto do vysílání poslední tři Vesnice roku, ačkoli tu třetí ještě neznáme a teprve se ji dozvíme. Stejně tak si nemohu stěžovat na rešeršní zázemí v ČT, protože Aleš Gongol jako vedoucí dramaturg regionálních debat v posledních dvou měsících několikrát navštívil Řepici, Jeseník nad Odrou a také Ostravu, Brno i Prahu. Snažil se vytipovat a vybrat témata, která by byla zajímavá. Jednak pro debatu a jednak pro natočení reportáží, které na místech bude dva dny dopředu pořizovat kolegyně Zuzana Tvarůžková. Já přijedu den dopředu a budu se bavit přímo s lidmi na místě a cizelovat scénář. Už dnes ale máme nástřel zásadních témat a nejzásadnějších otázek pro města, která navštívíme.

Jaký typ otázek bude v takové lokální debatě s přesahem do celostátní politiky padat?

Třeba v případě Řepice je zajímavým tématem stěhování z obcí do měst. Jak mohou vesnice a obce motivovat lidi, kteří například kvůli studiu dětí míří do větších měst, aby neodcházeli. Chceme zjistit, jak se vesnici a starostovi daří, že umějí udělat z vesnice opravdovou pospolitost. To jsou témata, která se v běžném zpravodajství a publicistice až příliš nevyskytují, a je veřejnou službou, aby se před komunálními volbami objevila. I proto budou mít debaty druhou rovinu, kdy přizveme celostátního politika a experty, v případě Řepice to bude Věra Jourová, dosluhující ministryně pro místní rozvoj.

Mají lidé snahu vám radit, na co se máte politiků zeptat?

Určitě mají a velkou. Nemůžu to už srovnat s volbami před čtyřmi roky, ale i nedělní Otázky se snaží čas od času vyjíždět do regionů a pro mě je ta přímá vazba velmi cenná. Lidé mi někdy nadávají a říkají – vy v Praze nemůžete vědět, co se tu děje. Na to říkám, že nejsem z Prahy, stále jsem obyvatel Letohradu, městečka v Orlických horách, a jsem na to hrdý. Vzhledem 
k tomu, jak Praha v minulosti hospodařila a možná ještě dnes hospodaří s penězi daňových poplatníků, chci, aby část mých daní směřovala raději do Letohradu. Snažím se být v každodenním kontaktu s lidmi a tím, že jsem pro ně známá tvář, mi samozřejmě říkají, abych řekl tomu a tomu, že je hlupák a někdy i peprnější výrazy.

To si dokážu představit. Takže scénář bude i otiskem zkušeností místních obyvatel?

Při regionálních výjezdech za námi lidé skutečně chodí. Naposledy si vzpomínám na Zlínský kraj, kde mi před vysíláním o metanolové aféře část diváků dokonce naznačila, že vědí, kteří lidé tam dlouhodobě pančovali alkohol. Informace jsem si ověřoval a zjistil, že jsou relevantní, a pak jsem tehdejšímu policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi kladl otázky právě i na základě toho, co mi řeklo publikum. Mimochodem to bylo právě publikum, které mě jako první upozornilo na jméno Radka Březiny.

ČT si před komunálními volbami zaplatí průzkum veřejného mínění od agentury Median. Zjišťovat se bude volební potenciál, na jehož základě pozvete do debat 
v Ostravě, Brně a Praze osm kandidátů, kteří mají největší šanci stát se primátorem. Co se ještě dozvíme?

Kromě volebního potenciálu dáváme hlavně několik zajímavých otázek, které se týkají kvality života v menších městech. Zeptáme se na srovnání, co se za čtyři roky změnilo, průzkum se bude ptát i na to, co lidé považují za největší problémy, a protože máme k dispozici i průzkum vypracovaný před volbami před čtyřmi roky, můžeme srovnat, zda se to nějak změnilo. Očekáváme, že z průzkumu vzejdou
i zajímavá data o rozpočtovém určení, zda si lidé vůbec uvědomují, že část jejich daní jde do města či vesnice, kde bydlí. Ty průzkumy dáme k dispozici i regionálnímu Deníku.

Moderátor Václav Moravec poskytl 29. srpna v Praze, v budově Česke televize, rozhovor.Zkusme být trochu osobní. Kdybych se vás jako tazatel 
z agentury na ulici v Letohradu zeptal, co vás, Letohradské, nejvíce trápí, co byste mi odpověděl?

Já mám teď dvě obce, 
k nimž mám osobní vztah. Je to Letohrad, kde bohužel nemůžu být tak často, a druhou obcí je Líšnice u Prahy, kde jsem si pořídil chalupu. Když si vezmete Líšnici, tak Středočeský kraj se vyznačuje nejvíce zanedbanou infrastrukturou, ať už dopravní, nebo obecní, jako jsou vodovody. Musím říci, že je mi líto starostů obcí nedaleko Prahy. Jde o obce, které už nejsou satelity Prahy a zároveň trpí nedostatkem obyvatel nebo mají starší, ekonomicky neaktivní obyvatele. Nemají na větší investice, jako jsou právě vodovody či opravy místních silnic. Proti tomu musím říci, že Letohrad v posledních deseti patnácti letech prokoukl. Když srovnám Líšnici 
a Letohrad, tak je paradoxně
v městečku v podhůří Orlických hor větší progres než ve středních Čechách. Bohužel ta ekonomicky silná populace se nastěhovala do satelitních městeček a obce to pak samozřejmě pocítí na vyšším výnosu z daní.

V předvolební sérii budete zpovídat méně známé lokální tváře. „Těšíte" se na regionální politiky více než na ty centrální, nebo se i lokální politici nakazili některými nešvary?

Naštěstí si myslím, že většina lokálních politiků není nakažena a zmasírována mediálními poradci. Lidé z lokální politiky bývají spontánní. Nechci, aby to znělo jako fráze, ale já se opravdu těším do Vesnic roku, protože se těším na tu atmosféru. Ve velkých městech budou asi mediálně známé tváře, jako jsou Petr Kajnar v Ostravě či Tomáš Hudeček v Praze, ale vedle toho se zřejmě objeví i méně známé či úplně nové tváře. Na rozdíl od voleb do Poslanecké sněmovny budou jejich odpovědi asi více spontánní a nebudu snad muset tolik skákat do řeči, napomínat je, že se vyhýbají otázce, že mlží nebo že se snaží moderátora umluvit k smrti, což jsou časté triky celostátních politiků.

Když jsme u toho umravňování politiků, v poslední době se množí případy, kdy se politici začnou přímo vymezovat proti moderátorovi – třeba nedávná slovní přestřelka Miroslava Kalouska s Danielem Takáčem. Jsou to ojedinělé případy, nebo už běžná norma daná i vlivem mediálních poradců?

Je to trend a jsme toho svědky ve větší míře než dřív. Za sebe mám radost, že 
v Otázkách ustupujeme v posledních čtyřech letech od politiků a začínáme první část pořadu s nepolitiky, se kterými je mnohem věcnější diskuze. Dovolím si ale tvrdit, že je to jeden z těch nejhloupějších triků – snaž se rozhodit svého soupeře, kterým je v tomto případě často moderátor. Býval tím pověstný Václav Klaus, u nějž to ale asi byla součást povahy, že každého plísnil.

Někteří politici se už vůbec netají tím, že si najímají mediální poradce, a dokonce den před vysíláním třeba nacvičují modelové situace, které by mohly 
v pořadu nastat. Co na takové cvičení říká moderátor, je jim to něco platné?

Mnohým z nich to škodí, protože nejsou sví, a já tvrdím, že divák intuitivně pozná, že někdo není dobrý herec, a přitom ho PR poradci učí hrát. Zrovna u Miroslava Kalouska, kterého jsme zmínili, bych určitě neřekl, že mu radí nějaký poradce, on když se rozčílí na novináře či spoludiskutéra, je to součást jeho přirozenosti a diváci mu takové rozčílení uvěří. Pak jsou ale politici, kteří mluví normálně, neodpovídají ve frázích, ale když se stanou profesionálními ministry, tak se po čtvrt či půlroce začnou vyhýbat odpovědím, a když je jako moderátor zastavíte, odpoví vám známou větou „kdybyste mi neskočil do řeči, tak vám odpovím". Veřejnost to pak „odmění" tím, že jim přestane věřit. Ona není tak hloupá, jak si část politiků a jejich PR manažerů myslí. Nejhorší je, když podceňujete publikum. Mně se při vysílání osvědčilo, že diváci jsou často poučenější nebo to cítí lépe než všichni poradci. Omlouvám se všem PR poradcům, ale myslím si, že z jejich strany je to jen dobrý byznys pro byznys a politiky spíš poškozují.

Moderátor Václav Moravec poskytl 29. srpna v Praze, v budově Česke televize, rozhovor.Jak moc je pro vás složité nenechat se vyprovokovat k souboji, když vás politik „vyzve" různými uštěpačnými poznámkami?

Část kolegů novinářů mi vyčítá, že jsem určitě s těmi politiky srostlý a jsem jejich kamarád. Není to pravda, jen se poznámky politiků snažím přejít nějakou ironickou, humornou poznámkou. Třeba když Miroslav Kalousek v debatě s Andrejem Babišem už poosmé řekl, že zatleská Andreji Babišovi, když něco zařídí, tak s úsměvem řeknu Miroslavu Kalouskovi, že už toho tleskání bylo dost, aby se za chvíli neutleskal k smrti. To považuji za poznámku, která do té debaty patří, moderátor může hodit ironickou poznámku, ale nemusí být zlý a nemusí do toho respondenta šít a štěkat na něj. Jestli mi něco upřímně vadí, tak je to štěkání moderátorů a jejich násilné vstupování do rozhovorů. Často je to samoúčelné 
a ukazuje se jen to, že moderátor je mimo. Vždycky máte část diváků, kteří vám po vysílání napíší, že stranil jednomu, nebo druhému. Toho jsem si užil při prezidentské volbě před dvěma roky, kdy mě část diváků obviňovala z náklonnosti ke Karlu Schwarzenbergovi a část naopak tvrdila, že fandím Miloši Zemanovi. Pokud ty reakce chodí v poměrném vztahu, tak si říkám, že je to dobré, lidé nevědí, kam mě zařadit. Když lidé píší, že jsem byl moc urputný, moc jsem skákal do řeči, snažím se ten díl znovu přehrát, byť je to někdy sebetrýznění dívat se sám na sebe.

Přestože vás většina lidí vnímá jako televizního moderátora, primárně jste vždy byl rozhlasový novinář. Letos jste se rozloučil s rádiem Impuls poté, co jej koupil Andrej Babiš. Jak moc složité to bylo rozhodnutí?

Když jsem se dozvěděl, že je podepsána smlouva o smlouvě budoucí o prodeji rádia, tak jsem měl jasno. Ve všech rozhovorech, které jsem kdy poskytl, jsem říkal, že se považuji za člověka veřejné služby. Jsem rád, že tu média veřejné služby existují, nejvíce jsem to pochopil, když jsem pracoval pro českou pobočku redakce BBC. Tam se ocitnete 
v instituci, která má za sebou desítky let existence ve velmi kultivovaném prostředí, nikoliv jenom těch 25 let, co mají za sebou novodobá česká média. Věděl jsem, že koupí-li Impuls Andrej Babiš, budu 
z něj odcházet, i když ne kvůli Andreji Babišovi. Oligarchizace médií je nejviditelnější 
s Andrejem Babišem, ale ona už v České republice fungovala v 90. letech. Stačí vzpomenout zaniklý bulvár Super a snahy lidí blízkých ODS vytvářet vlastní noviny a používat je jako nástroj politické komunikace. V roce 2008 pak přišel Zdeněk Bakala, byť ten nešel do politiky. Mně ale bylo jasné, že nechci pracovat pro nějakou významnou finanční skupinu, jejíž majitel je nadto významným politikem. Bylo mi to líto, protože lidi na Impulsu jsem měl rád, a třeba Jiří Hrabovský, který je ředitelem, mě v roce 1992 přivedl do Evropy 2 a znám ho jako slušného člověka a skvělého manažera.

A další budoucnost v rozhlasu?

Každodenní rozhovory jsou velká mašinerie. Měl jsem nějaké nabídky i z rádií, ale rozhodl jsem se, že si dám pauzu, protože dopisuji knížku pro Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy. Je mi tedy líto, že nejsem v rádiu, ale mám více času na některé věci, které potřebují větší soustředění, což je příklad té knihy.

Vždycky jste říkal, že k volbám nechodíte, abyste nebyl ve střetu zájmů. Bude to platit 
i pro letošní komunální hlasování?

Doufám, že ne a snad se mi podaří ještě před přípravou volebního studia, které spustíme 11. října, otočit v Letohradu a hlasovat. Snad nebude starosta Letohradu mým hostem v žádném pořadu, takže tam žádný střet zájmů nenastane. Komunální volby jsou ty, ke kterým chodím,
 a stejně tak půjdu k senátním volbám.