Jaká je novodobá historie Matějské pouti?

V roce 1963 se začala konat na Výstavišti. Za minulého režimu už jsem tu fungoval. Snažil jsem se sem přes Pragokoncert dostávat Francouze, Italy. Také Rakušany jsem tu měl, už v tu dobu jsem tu pouť pořád obohacoval, ale ještě ne v tom měřítku, jako je to teď. Objednával jsem různé atrakce, které tu hostovaly a pak jsem je taky pouštěl po republice. Když skončila Matějská pouť, pouštěli jsme je po českých vlastech.

Jaké byly začátky?

Začátky byly zlé. Matějská pouť se dělala na kulaťáku v Dejvicích, u toho kostelíčka u Matěje. Aby to mohlo být tak mohutné jako teď, tak to převzalo pražské Výstaviště. Ale předtím to bylo taky bohaté, i v době války, i za první republiky se to konalo v Dejvicích na kulaťáku, pak se to rozšiřovalo i do okolních ulic. Dnes už je to malinko náročné, je potřeba připojení k elektrickému proudu, k vodě.

Lidé si stěžují na to, že se musí platit vstup a pak ještě atrakce, co vy na to?

Jsou tu například padesátitunové jeřáby, nikdo si nedovede představit, co to stojí peněz. Byla zdražena média. Voda zdražila.Atrakce jsou krásně nasvícené, to všechno stojí peníze. Ti lidé sem třeba jedou 1500 kilometrů. Dojednal jsem se všemi podnikateli, i holandskými, že kdo si koupí vstupenku, dostane desetiprocentní slevu na atrakci. Myslím, že je tu dostupné vstupné, návštěvníci nemusejí nikam jezdit, mám tu atrakce, jaké nejsou ani v Prátru, já lidem tu zábavu přivezu sem, do Prahy. S Prátrem se to nedá srovnat, tam jsou atrakce jednoho typu, tady jsou navíc výstavy, muzikály a další. Myslím, že to nemůže nabídnout nikdo v Evropě. Když sem lidi přijedou na Matějskou, můžou využít i jiných možností, je tu různorodost.

Plánovali jste udělat na Výstavišti celoroční zábavní park?

Ale my tu máme 18 nebo 20 atrakcí. Plánujeme, že by tu mohla být lanovka, jezdila by odsud do ZOO. Do budoucna by to mohl být nejkrásnější park v Evropě. Starosta i magistrát je pro. Bylo by to dobré, že by se nemuselo jezdit auty. Plány jsou to veliké, vím, že nejsou peníze, mohl bych sehnat investory.

Máte nějakou nejoblíbenější atrakci?

Já si je rád projdu, všechno si vyzkouším, zvláště ty nové, a když se mi něco nelíbí, nějaké drobné závady, tak to musejí odstranit. Makám na tom od nevidím do nevidím, je to největší akce. Úrazy jsou minimální. Tady to funguje, máme kolaudace, technický dozor, drží se tu služby. Dělám to úplně jiným stylem, ne jako když se dělá třeba v Břevnově posvícení.

Co musí splňovat podnikatel, který tu chce mít atrakci?

Musí mít živnostenský list, to je základ, technický průkaz k provozu, musí mít pojištění a musí dodržovat bezpečnostní předpisy dané Evropskou unií.

Máte pocit, že by se na návštěvnosti pouti odrazila krize?

My se krizi přizpůsobujeme, proto slevujeme. Když sem někdo jde, tak dáváme na vstupenky, že má slevu na atrakcích, kromě toho majitelé udělají slevy, když jdou třeba dva nebo tři na atrakci, podle toho, kolik si koupí vstupenek. Děláme vše pro to, abychom tu zábavu dopřáli i lidem, kteří mají hluboko do kapsy. Děláme maximum pro to, aby na to dosáhl každý.

Kolik zhruba přijde na pouť lidí?

Lidé jdou třeba na motorky, na Matějskou, jezdí sem i zahraniční turisté, věřte mi, každý kdo přijde, i turisti, kteří se jdou podívat na Pražský hrad, jdou navštívit Výstaviště, mají tady na co se dívat. Děti do 120 cm to tu mají zdarma, i například důchodci. Platících i těch neplatících, co nejdou přímo na Matějskou pouť, určitě jich tu je tak přes půl milionu.

Jak jste se vůbec k Matějské pouti dostal?

Já jsem se sem přiženil. Dělal jsem v jáchymovských dolech, šel jsem na Matějskou pouť a namluvil jsem si tu manželku. Po pěti letech jsme se vzali a od té doby jsem tu zaměstnaný, paní tu dělá v kanceláři. Od té doby tu působím, 45 let jsem tady. Tady byly dřív sjezdy, plesy, rozjel jsem tady i výstavy. Za minulého režimu jsem dbal i na vzdělání. Artisti by si nemohli dovolit držet učitele. Učily se tu děti těch podnikatelů, měl jsem tu učitele na první i druhý stupeň. Když vystudovali, dělali řemesla, klempíře, zámečníky, ženy většinou šly na ekonomku.

Kdo z podnikatelů sem jezdí nejdéle?

Například ti, co stojí u zelené brány, jezdí přes 45 let. Někteří už jsou po smrti, jejich děti se pustily do úplně jiného podnikání, mají například autobazary, restaurace, kasína. Ta omladina už se soustředila na úplně jiné podnikání. Ale tihle jsou ti skalní.

Odkud jsou ty atrakce?

Většinou se to vyrábí v zahraničí, ale jinak, ti čeští podnikatelé, to je taková rychlá rota. Dnes už jsou schopní vyrábět takové atrakce, že to nepoznáte od těch holandských. Dělají si to napůl svépomocí.

Vstupné

Za vstupné na letošní Matějskou pouť zaplatí dospělí 25 korun, děti a důchodci desetikorunu. Na moderních adrenalinových atrakcích se svezou za 80 až 100 korun. Tradiční jsou o něco levnější. Třeba ruské kolo stojí 50 korun. Organizátoři nachystali i doprovodné akce, třeba výstavu zvířat z doby ledové. Pouť potrvá do 22. dubna.

Čtěte také: Už se to točí! V sobotu startuje populární Matějská pouť

JIŘINA ZÁVODSKÁ