Restaurace v Praze 6 po luxusní rekonstrukci funguje teprve od podzimu 2019. Dosud se těšila z pochvalných recenzí, vítala spokojené hosty, vybudovala si také stálou klientelu. Dobré jídlo a pití i příjemné prostředí však nyní zastínil medializaci Klausovy návštěvy. Provozovateli hrozí za porušení krizového opatření v souvislosti s koronavirou nákazou pokuta od magistrátu hlavního města. Ale zdá se, že horší bude pokažená dobrá pověst.

Kromě varovných komentářů, že restaurace nedaleko stanice metra Dejvická nedodržuje protiepidemická pravidla, se objevují také vtipné vzkazy reagující na aktuální kauzu. „Už nikdy víc, v době oběda okupuje kabiny na záchodě starší dědek. Málem jsem svojí potřebu nestihl,“ zní jeden z nich. Další si „stěžují“, že čekání ve frontě na WC se tu protáhne přes hodinu. „Mají tam opravdu, ale opravdu útulné toalety, dnes jsem tam poseděl hodinu a čtvrt. DOPORUČUJI!“ napsal do recenzí podniku Dejvická 34 uživatel, který vystupuje jako falešný Václav Klaus. 

Většina vtipů směřující na výraznou politickou osobnost se nechala inspirovat tím, že podle manažera restaurace patří Klaus mezi věrné zákazníky a do restaurace si přišel vyzvednout jídlo s sebou – a mezitím si odskočil na toaletu. Svědci však tvrdí, že uvnitř restauračního zařízení v Bubenči byl (bez roušky) dlouhou dobu.

Satirická facebooková stránka Vain proto udělal koláž, kde je Klaus coby Péťa v kultovní komedii Pelíšky prohlížející si na záchodě ilustrace Zdeňka Buriana, zatímco učitel Saša v podání Jaroslava Duška nutně musí vykonat potřebu. Na otázku, jak dlouho ještě bude obsazeno, odpovídá chlapec: „Dlouho!“ Kolážista Tomáš Břínek alias TMBK zase vyobrazil Václava Klause na záchodové míse u stolu restaurace. Mnoho fanoušků České sody si v té souvilosti vybavilo také parodii na televizní pořad Naostro, kde byl tehdejší předseda ODS hostem ve studiu – bez spodního prádla.

| Video: Youtube

Twitter je dalším místem, kde se dají najít narážky na „neposlušného občana“ Václava Klause. „Měl by okamžitě rezignovat na post bývalého prezidenta,“ výzývá jeden z žertovných příspěvků. „Nemohu vyhnat z hlavy představu, jak Václav Klaus hodinu a čtvrt tlačí na záchodě v restauraci,“ svěřil se další uživatel sociální sítě.

Novinář Jiří X Doležal zase spekuluje nad tím, zda nemá exprezident spíš problémy s močením: „Je známo, že prostata dokáže na starý kolena potrápit. Pan prezident Václav Klaus byl ale měl vyhledat lékaře. Močit hodinu a čtvrt, to je i v 79 letech trochu moc…“

Názoroví oponenti na druhé straně politického spektra se zase s notnou dávkou ironie radují, že Klaus podporuje například squattery či volnou migraci výrokem, kterým se ve vyjádření pro Novinky hájil. „S existujícími a stále prodlužovanými příkazy a zákazy se nesmíme smiřovat. Ve svobodné zemi má mít člověk právo jít, kam chce. Je-li mu to odpíráno, má se snažit posouvat hranice možného – ne jen pro sebe, ale pro všechny,“ uvedl.

Tato Klausova slova zase vybídla internetové vtipálky k založení facebookové události konané v Institutu Václava Klause (IVK) na pražské Hanspaulce. „Pojďme tedy společně posunout hranici možného a navštivme jeho hajzl! Společně za světlejšími zítřky a tmavší mísou našeho exprezidenta.“ Parodický twitterový účet IVK však oznámil, že v Klausově institutu se toalety nepoužívají, proto bývalý prezident označil návštěvu záchoda za „jistou formu občanské neposlušnosti“. V narážce na někdejší Klausovy výroky se také čile debatuje, zda jeho čin byl pravicový nebo levicový…