close Mrakodrap City Tower, Pankrác info Zdroj: DENÍK/ Klára Cvrčková zoom_in

Pankrácká pláň

Pohybuji se zde pracovně již od roku 1993. Po různých realizacích, na kterých jsem se podílel s dalšími kolegy (budova Producentských center České televize, budova České pojišťovny, Polygon House), se hlavní náplní mé práce stala výstavba Pankrác City, a to především přestavba bývalého Čs. rozhlasu na City Tower ve spolupráci s americkým architektem Richardem Meierem, rekonstrukce budovy bývalého PZO Motokov, novostavba Obchodního a společenského centra Arkády Pankrác a další. V současné době se zde postupně realizují budovy City Deco a City Element. Je to takový můj druhý domov.

close Roztylské náměstí. info Zdroj: DENÍK/ Klára Cvrčková zoom_in

Spořilov

Byť Pražan, léta jsem tuto oblast neznal až do doby, kdy se zde usadila jedna z mých dcer. Je to světově unikátní architektonická kompozice tzv. zahradního města, které bylo vybudováno v letech 19251929 stavebním družstvem Spořilov, jehož cílem bylo „opatřit méně zámožným vrstvám obyvatel Prahy zdravé a levné bydlení". Obdivuji zde příjemné lidské měřítko zástavby převážně řadových rodinných domků, krásné Roztylské náměstí s funkcionalistickým kostelem svaté Anežky a také funkcionalistickou budovu ZDŠ, kam chodili mí vnuci a vnučky.

close Kostel sv. Norberta info Zdroj: DENÍK/ Klára Cvrčková zoom_in

Střešovice Norbertov

Ve Střešovicích jsem se v roce 1944 narodil a žil tady do roku 1965. Je to krásná moderní vilová čtvrť na návrší, s bezprostředním okolím starých vesnických domků (Staré Střešovice, v Kocourkách) s dominantou kostela svatého Norberta, u něhož je budova školy z roku 1856, kam jsem chodil na základku. Rád se sem vracím a vzpomínám na barvité zážitky klukovských let.

close Zlatý Anděl, Smíchov. info Zdroj: DENÍK/ Klára Cvrčková zoom_in

Smíchov Zlatý Anděl

Je to místo koncentrace kvalitní soudobé architektury, kde nejvýraznější je komplex od francouzského architekta Jeana Nouvela a našich Skříteckého a Krupauera, jejichž pojetí je mi velmi sympatické. K tomu patří i multikino od architekta Picka, obchodní centrum od Martina Rajniše a hotel Ibis od Hölzela a Kerela. I já jsem se zde spolu s architektem Pappem, Vítem a Havlem podepsal pod areálem „Anděl park", kde mimo jiné sídlí vydavatelství MF Dnes a Lidových novin.

close Staroměstské náměstí. Ilustrační foto. info Zdroj: DENÍK/ Martin Divíšek zoom_in

Staroměstské náměstí

Je to podle mého názoru skutečně historické pražské náměstí a přirozené trvalé centrum Prahy s paprsky ulic, jimiž rád procházím. I když jsem se v minulosti účastnil soutěže na dostavbu Staroměstské radnice, nijak mi nechybí. Kouzlo náměstí se večer násobí a nasvícená kulisa gotického Týnského chrámu mě zcela fascinuje.

Čtěte také: Petr Vacek: Jaká místa mám v Praze rád