Naklubané vejce z hnízdní niky chovatelé vyzvedli v úterý, zjistili, že mládě je přischlé a nemůže se ve vajíčku začít točit a klubat.

„Chovatelé proto mládě ve vejci odebrali rodičům, vejce zavlhčili a naklubaný otvor přelepili náplastí, aby dále nevysychalo. Poté ho uložili do umělé líhně vyhřívané na teplotu 36,6 stupně Celsia a vlhkost 80 procent. Aby došlo k zatažení cévního řečiště a žloutkového váčku, bylo vejce ponecháno přes noc v líhni,“ popsala situaci mluvčí zahrady Jana Ptačinská Jirátová.

Ve středu ráno se pak mládě trochu uvolnilo a začalo se proklubávat. Protože ale bylo stále ještě částečně přischlé na levém křídle, museli ho chovatelé ze skořápky vyloupnout. „Po vylíhnutí vážilo 80 gramů a zhruba do půl hodiny bylo podsazeno pod rodiče – čtrnáctiletého Fíka a devítiletou Datličku,“ uzavřela mluvčí.

V historii pražské zoo jde o 137. vylíhnuté mládě tučňáka Humboldtova. Tento druh tučňáka žije na západním pobřeží Jižní Ameriky. Patří k nejteplomilnějším tučňákům. Jako všichni příslušníci řádu není schopen létat a vzhledem k nohám posunutým na konec těla se po souši pohybuje neobratně. Ve vodě plave pomocí veslovitých křídel, kormidluje nohama.

Více ZDE