„Porod byl naštěstí bez komplikací. Jedno mládě přišlo na svět v pondělí dvanáct minut po sedmé hodině a druhé potom kolem osmé. Samice se o potomky začala ihned starat. Mláďata zatím monitorujeme jen prostřednictvím kamer, protože nechceme narušit přirozené vytváření vazeb mezi matkou a malými,“ řekl ve čtvrtek kurátor savců Pavel Brandl s tím, že fyzickou kontrolu udělají pracovníci zoo nejdříve za dva týdny.

Buri odchovala za poslední roky už čtyři mláďata. Ta jsou nyní v zahradách v Paříži, ve Wuppertalu, v Berlíně a v Ostravě. V pražské zoo se však levharti obláčkoví rozmnožují už téměř padesát let. První mláďata se kurátorům podařilo odchovat v roce 1969, tehdy šlo dokonce o trojčata. Další desítky let se ale na tento úspěch nepodařilo navázat. Obrat k lepšímu nastal před čtyřmi lety, kdy do Prahy přijel z Velké Británie chovný pár Luzon a Buri. Kromě nich žije v Tróji ještě jeden starší pár.

„Tato zvířata patří mezi druhy ohrožené kácením lesů. V přírodě obývá pralesy jižní a jihovýchodní Asie. Vzhledem k jeho stromovému způsobu života o něm ale vědci vědí zatím jen málo,“ doplnila mluvčí zahrady Jana Ptačinská Jirátová.

Podle Brandla byly ještě před několika lety jednotlivé odchovy v zoo spíše nahodilé, po prosazení nové metodiky chovu se ale levharti začali rodit častěji. Mláďata se ale zatím narodila jen v sedmi evropských zoo.