V dubnu přišel na svět Maxmilián, v říjnu další sloní sameček, který zatím nemá jméno. „To, že máme dvě slůňata v jednom roce, si myslím, že je ve světě zoologických zahrad bezprecedentní," poznamenal ředitel. Důležitou roli v tom hraje Údolí slonů. Je přesvědčen o tom, že ve starém pavilonu velkých savců by se slony rozmnožit nepodařilo.

Překvapením roku byl gorilí sameček 

Lidé nyní mohou hlasovat o jménu pro nejmladší slůně. Na výběr mají ze tří možností - Hanno, Nandimithra (zkráceně Nandi) a Rudolf (Rudi). Hlasování skončí 27. prosince v poledne. O dvě hodiny později se uskuteční křtiny slůněte. Jeho kmotrem bude Karel Gott s dcerou Charlottou.

Za „překvapení roku" Bobek označil gorilího samečka Ajabua. Narodil se samici Shindě, o jejíž březosti nikdo nevěděl. Chovatelé už nevěřili tomu, že by mohli mít potomka.

V pražské zoo odchovali sem mláďat zejozobů

Vedle návštěvnicky atraktivních mláďat byla v pražské zoologické zahradě odchována také řada vzácných zvířat. Například zmije obecná, která je velmi náročná na prostředí. „Je třeba kombinovat zvláštní chlad, zvláštní vlhkost, dobrou větratelnost a teplé místo. Byli jsme nadšení, když se podařilo dosáhnout pěti mláďat druhé generace," řekl kurátor plazů Petr Velenský.

Z ptáků to byl třeba zejozob africký, jehož mláďata je obtížné odchovat přirozeně v hnízdech. Je náročné, aby se u mláďat nastartoval metabolismus, uvedl kurátor ptáků Antonín Vaidl. Kvůli tomu chovatelé mláďata sedm až deset dní dokrmovali a podávali jim výživové doplňky přímo v hnízdech. Touto cestou odchovali rekordních sedm mláďat zejozobů od tří rodičovských párů.

Čtěte také: V pražské zoo začne o víkendu advent rozsvícením vánočního stromku